Sněmovna jedná o přímé volbě prezidenta republiky

Poslanci projednávají návrh na přímou volbu prezidenta republiky. Ani před závěrečným hlasováním se shoda mezi koalicí a opozicí nenašla. Opozice stále trvá na omezení prezidentských pravomocí. Ke schválení změny ústavního zákona je třeba třípětinová většina, tedy 120 hlasů poslanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 6.12.2011

Poslanecká sněmovna 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

Sociální demokraté například požadují, aby prezident mohl členy bankovní rady ČNB jmenovat pouze se souhlasem Senátu nebo premiéra. To ale koalice zamítla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji ČSSD k přímé volbě prezidenta mluvil na Radiožurnálu její předseda Bohuslav Sobotka

„Já musím obecně říci, že nejsou žádné důvody pro to, aby se v tuto chvíli měnila forma jmenování členů bankovní rady České národní banky. Praxe ukazuje, že dnes to funguje bez jakýchkoliv problémů. Pokud máme měnit Ústavu nebo hlavní zákon země, pak bychom alespoň měli mít nějaké důvody pro to, proč ten zákon měníme. A tady ty důvody zkrátka nejsou,“ řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Sněmovna naopak schválila požadavek ČSSD, aby zastavení trestního stíhání, takzvanou abolici, kromě prezidenta podepisoval i premiér nebo ministr spravedlnosti. Sociální demokraté uspěli i s návrhem na omezení trestněprávní imunity hlavy státu jen na dobu výkonu mandátu. Z komunistických návrhů neprošel žádný.

ČSSD věří v kompromis

Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc přesto věří, že poslanci dnes najdou kompromis a přímou volbu schválí.

„My jsme ustoupili z mnoha požadavků. Určitě jsme ochotni ustoupit ještě z dalších, ale záleží na tom, z kterých a za jakých okolností. Musíme si počkat až na to finální hlasování a já jsem v té věci optimistou a sociální demokracie byla vždy ta, která podporovala přímou volbu a nečekám, že by to mělo být jinak,“ řekl Jeroným Tejc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prezidentských pravomocích mluvil na Rádiu Česko politolog Metropolitní univerzity Jan Outlý

„Sociální demokraté vždy hlasovali pro přímou volbu prezidenta republiky. V historii hlasování poslanecké sněmovny nenajdete žádné hlasování, kde by sociální demokraté postupovali jiným způsobem. Ale cítíme povinnost do té změny ústavy prosadit určité demokratické a protikorupční pojistky, které jsou v logice našeho chápání parlamentní demokracie,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a pokračoval:

„Posoudíme výsledek hlasování o jednotlivých pozměňujících návrzích. V tuto chvíli jsem optimista Mám radost z toho, jak blízko je náš cíl.“

Podle Sobotky ČSSD nevylučuje ani podporu nestranického kandidáta na prezidenta.

Už teď mají strany naplánované pauzy na jednání svých klubů před závěrečným hlasováním. Nicméně, i mezi sociálními demokraty se podle kuloárních informací najdou poslanci, kteří přímou volbu podpoří i když sněmovna zamítne jejich návrh na kontrasignaci jmenování členů bankovní rady České národní banky senátem nebo premiérem. U komunistů to má být podobné. Potřebných 120 hlasů by se pro změnu ústavního zákona najít mělo.

Omezí se pravomoci prezidenta?

„Podle mého názoru by bylo opravdu potřeba upravit tuto pravomoc v případě, že by byla přímá volba prezidenta zavedena. Hlavním důsledkem přímé volby by bylo další oslabení pozice vlády, která je už dnes u nás velmi slabou institucí. Prezident skrze jmenování bankovní rady ČNB může do značné míry komplikovat vládní politiku. Posílení legitimity jeho rozhodování přímou volbou by tedy mohlo ještě oslabit pozici vlády,“ říká politolog Metropolitní univerzity Jan Outlý.

Pokud by s posílily pravomoci prezidenta, měla by se podle Outlého posílit i jeho odpovědnost: „Pokud by byla přímá volba zavedena, mělo by dojít k oslabení jeho pravomocí, nebo k zavedení jeho odpovědnosti, tedy nějaké konstrukce, podle které by mohl být z funkce odvolán.“

Patricie Polanská, Tomáš Medek, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, pir, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme