Sněmovna jedná o vyslovení nedůvěry vládě. Kvůli daňové podpoře biopaliv

Poslanci se v úterý odpoledne ve sněmovně sešli kvůli mimořádnému hlasování: návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Svrhnout kabinet se takto opozici podařilo v české historii jen jednou. A dnes se to podle všeho opakovat nebude. Přesto TOP 09, ODS a hnutí Úsvit trvají na tom, že kvůli zachování daňové podpory biopaliv hlasování o nedůvěře vyvolat musely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.1.2015 | Foto: Filip Jandourek

Kvůli zákonu o biopalivech se vedla ve sněmovně vzrušená debata už několikrát. Ta vyústila minulý týden v hlasování, při kterém poslanci z hnutí ANO navzdory dřívějším prohlášením nehlasovali pro ukončení podpory. Podle pravicové opozice tak upřednostnili zájmy svého lídra Andreje Babiše a jeho firmy Agrofert.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci dnes budou hlasovat o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Stanoviska jednotlivých stran zjišťoval Vojtěch Koval

Třeba předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odůvodnil hlasování o nedůvěře tím, že už si ani koaliční poslanci navzájem nevěří.

„Jsme tedy v jedinečné situaci, kdy koalice nevěří vlastním slovům, kde si potom koaliční strany vzájemně vyčítají, kdo koho podrazil. Je to všeobecný stav nedůvěry,“ říká Schwarzenberg.

Narážel tak na koaliční roztržku, při které se strany neshodly, proč poslanci za hnutí ANO nakonec hlasovali jinak, než slibovali.

Šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš však odmítá, že by důvodem byl jeho finanční prospěch. „Já jsem se samozřejmě těchto diskusí nezúčastňoval, protože já jsem se vyjadřoval za sebe, když tady někdo opakovaně lže, že já mám 5 miliard. Nemám 5 miliard. Nemám jako výrobce ani korunu,“ tvrdí Babiš.

Poslanecká sněmovna 10.6.2014, Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka podobnou úpravu plánovala i předchozí vláda. „V podstatě obdobnou podporu, jen s tím rozdílem, že my tam ještě zavádíme daň, schválila Nečasova vláda. Je to v podstatě to samé. Na druhou stranu já tomu rozumím, myslím, že to je legitimní krok. Předpokládám, že hlasování proběhne relativně v klidu, aspoň v to doufám,“ říká Bělobrádek.

Sobotka: Bude to jen plané gesto

Koalice může zůstat klidná i díky tomu, že na její stranu se přiklonili komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip minulý týden oznámil, že se jeho strana zdrží hlasování.

„Očekáváme, že vládní koalice se po tomto kroku sjednotí. Náš krok je veden tím, že si nepřejeme, aby tady znovu vládla politická strana, která prohrála volby, to znamená ODS, TOP 09 a jiní, kteří se tímto krokem chtějí dostat zpět do vládních křesel,“ vysvětluje Filip.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody pro hlasování o nedůvěře vládě shrnul v rozhovoru pro Radiožurnál předseda ODS Petr Fiala

Pro vyslovení nedůvěry potřebuje trojice opozičních stran 101 hlasů, reálně jich teď má ale jen 52. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD se tak výsledku hlasování nebojí.

„Myslím, že jak pan Kalousek, tak pan Fiala umí počítat. Nepochybně umí počítat do 101. Opozice dnes nemá hlasy na to, aby mohla vyjádřit vládě nedůvěru v Poslanecké sněmovně. Bude to tedy spíše jen plané gesto, nicméně já se na tu debatu s opozicí těším, protože myslím, že vláda se nemá za co stydět,“ míní premiér.

ODS namítá, že střet zájmů u Andreje Babiše je tak vážný, že hlasování o nedůvěře musela opozice vyvolat. A to přesto, že šance na úspěch je minimální.

„My nepředpokládáme, že se nám podaří získat 101 nebo 120 hlasů. Ale předpokládáme, že můžeme ukázat veřejnosti a já doufám, že i části vládních poslanců, nakolik je ten střet zájmů nepřijatelný v případě Andreje Babiše a nakolik už to přechází v něco, co bych nazval zneužití moci,“ zdůrazňuje předseda ODS Petr Fiala.

Sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě v minulosti opakovaně. Návrh ale uspěl jen jednou – 24. března 2009 vyjádřili poslanci nedůvěru tehdejšímu Topolánkovu kabinetu.

mka, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme