Sněmovna debatuje druhý den o nedůvěře vládě, poslanec ANO pronesl část vystoupení v Morseovce

Sněmovna bude moci druhý den jednání o návrhu ANO na vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy (ODS) jednat i přes půlnoc. Rozhodla o tom ve středu odpoledne na základě dohody předsedů klubů na návrh šéfa lidovecké frakce Marka Výborného. Poslanec ANO Hubert Lang (ANO) pronesl část svého vystoupení ve Sněmovně k vyslovení nedůvěry vládě v Morseově abecedě. Předsedající Jan Skopeček (ODS) pak nabádal zákonodárce k zachování důstojnosti.

Praha (Aktualizováno: 22:52 18. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Poslanecké sněmovny

Sněmovna může jednat o nedůvěře vládě i po půlnoci | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lang nejprve uvedl, že zaznamenal, že ve Sněmovně někdo zpíval. Rozhodl se proto, jak řekl, vyslat koaliční vládě Petra Fialy (ODS) „jasný signál“ v Morseově abecedě.

Sněmovna úterní schůzi k nedůvěře vládě přerušila, znovu pokračovat bude ve středu ráno

Číst článek

„Myslím si, že na úřadu vlády to pan premiér určitě zachytí, a když opravdu pochopí, že je to špatně, co se tady děje, tak třeba sám podá demisi a tím tady nemusíme být a bude to vyřešeno,“ podotkl opoziční poslanec.

Následně se Langův projev skládal asi po tři minuty ze střídání slov „tečka“ a „čárka“. „Vládo pětikoalice a pane premiére Fialo, prosím, pro dobro České republiky, odstupte. Děkuji,“ tlumočil následně poslanec tuto řeč.

Místopředseda Sněmovny Skopeček pak zákonodárce žádal, aby se snažili zachovávat důstojnost. „Tři vykřičníky, pane poslanče,“ dodal.

Označení zpívající poslanec si vysloužil někdejší zákonodárce TOP 09 Daniel Korte. Rozruch způsobil před dvanácti lety na schůzi, kdy Sněmovna jednala o vyslovení nedůvěry vládě tehdejšího premiéra ODS Petra Nečase.

Korte při hlasování slova „proti návrhu“ zazpíval. Později své jednání obhajoval tím, že artikuloval zřetelně a nikde v jednacím řádu není uvedeno, že by poslanec nesměl svůj názor zazpívat.

Výzva k racionální debatě

Šéf frakce KDU-ČSL Výborný nabádal zákonodárce k racionální debatě. „Pevně doufám, že se k hlasování dostaneme dříve, než bude půlnoc,“ poznamenal. Mezi opozicí to vyvolalo nevoli. Poslanec ANO Jiří Mašek označil Výborného výzvu za absurdní.

„Když jsme tady celý minulý den nemohli říct ani slovo, kromě přednostních práv na začátku, tak opravdu mi to nepřipadá korektní,“ uvedl Mašek.

Podle Radka Vondráčka (ANO) schůze není čistě o nedůvěře vládě, ale jde o jedinou možnost pro to, aby mohla opozice vystoupit. V souvislosti s projevy ministrů vinil Vondráček koalici z obstrukce.

Mezi prvními vystupovali v běžné diskusi obdobně jako v úterý večer poslanci koaličního hnutí STAN, což Milan Brázdil nazval „vládním okénkem“.

Podpora i kritika vlády

Petr Letocha (STAN) mimo jiné prohlásil, že jediná vláda, která by mohla získat nedůvěru Sněmovny, je stínová vláda hnutí ANO. Fialův kabinet hájil.

„Pokud opozice tvrdí, že vláda pro občany neudělala nic, lže. Jsou tady úspěchy, které ministrům nemůže nikdo vzít,“ řekl Letocha.

Poslanec ANO Robert Králíček řekl, že Letochův projev byl plný arogance, urážek a nenávisti. „My fakt nejsme idioti, abychom nevěděli, že nemáme 101 hlasů,“ podotkl Králíček.

Politoložka Dvořáková: Hlasování o nedůvěře je legitimní krok, nyní je to ale jen součást strategie

Číst článek

Jana Pastuchová (ANO) poukazovala na to, že Letocha kabinetu přičítal i věci, na které neměl vliv. Jmenovala valorizaci důchodů a zavedení takzvaného výchovného.

Králíček zopakoval, že opozice jednání o nedůvěře vyvolala proto, aby vyjádřila svoji nespokojenost nad tím, že koalice jí neumožnila projednat žádné z opozičních témat.

Vládní poslanci zase dávají sněmovní jednání do souvislosti s prezidentskou kandidaturou jeho předsedy Andreje Babiše.

Zákonodárci vedli spor i o to, zda vláda a ministři dostatečně navštěvují kraje. Debata se také stočila opět k vládním úvahám o omezování šíření dezinformací. Vondráček kabinet nabádal, aby všechna opatření zrušil a pro vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací Michala Klímu našel jinou práci.

„Všechno, co děláte, je cesta do pekla a nemůže to dopadnout dobře,“ prohlásil.

Poslankyně SPD Lucie Šafránková nabídla svůj pohled na práci vlády v sociálních záležitostech, její pracovní rychlost se podle ní nepřibližuje pohybu šneka ve vysoké trávě. „Rok působení současné vlády je tragédií," řekla Šafránková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme