Schodek 252 miliard, o 43 méně než loni. Fialova vláda schválila svůj třetí rozpočet

Sněmovna ve středu hlasy poslanců vládní koalice a přes kritiku opozice schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun. Plánovaný schodek má proti tomu letošnímu klesnout o 43 miliard korun. Jde o třetí státní rozpočet, který prosadila koaliční vláda premiéra Petra Fialy (ODS).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:17 29. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Fiala (ODS) na schůzi Sněmovny

Poslanecká sněmovna jedná o vládním návrhu státního rozpočtu na příští rok (ilustrační foto) | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Pro rozpočet hlasovalo 98 poslanců vládní koalice, ke kterým se přidal i nezařazený Ivo Vondrák, zvolený původně za opoziční hnutí ANO. Opoziční poslanci hlasovali proti. Celkem bylo přihlášeno 181 poslanců.

‚Nemůžeme dlouhodobě utrácet více, než jsou naše příjmy.‘ Prezident podepsal konsolidační balíček

Číst článek

Poslanci schválili 13 přesunů uvnitř rozpočtu v celkovém objemu 2,7 miliardy korun. Schválili například návrh zemědělského výboru na přesun 1,1 miliardy korun na podporu vodního hospodářství. Opoziční poslanci se svými návrhy na přesuny peněz neuspěli.

Sněmovna na návrh skupiny koaličních poslanců také přesunula celkem 12,2 milionu korun takzvaným paměťovým institucím. Jde například o Masarykovo demokratické hnutí, Československou obec legionářskou nebo Spolek pro zachování odkazu českého odboje. Jiný schválený návrh skupiny koaličních poslanců přesunuje 120 milionů korun na obnovu pevnostních měst Terezín a Josefov.

Rozpočet vychází z předpokladu růstu ekonomiky o 2,3 procenta a růstem spotřeby domácností o 3,9 procenta. Na růstu spotřeby domácností by se měl podílet obnovený nárůst reálných příjmů. Průměrná míra inflace by měla klesnout z letošních 10,9 na 2,8 procenta.

Plánované příjmy rozpočtu se proti letošku zvýší o 12 miliard na 1,94 bilionu korun. Plánované výdaje mají naopak klesnout o 31 miliard na 2,19 bilionu korun.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) označil rozpočet za odpovědný. Informoval poslance mimo jiné o tom, že celkové výdaje na školství vzrostou meziročně o 3,9 miliardy korun a jejich podíl na celkových výdajích rozpočtu vzrostou na 12 procent.

Výdaje rozpočtu na zdravotnictví vzrostou o 5,1 miliardy korun a jejich podíl na celkových výdajích se meziročně zvýší ze 7,2 na 7,5 procenta. Uvedl také, že na investice je určeno 184,2 miliardy korun, což je třetí nejvyšší částka za posledních deset let.

Fiala chce restart

Veřejné finance nevyžadují jen drobné změny, ale restart v podobě celkového přenastavení priorit, řekl ve středu premiré Fiala. Jde podle něho o podmínku ekonomického růstu a životní úrovně.

Prezident nemůže být u všeho. Pozornost chce hlavně věnovat debatě o penzijní reformě, říká hradní expert

Číst článek

Stát by neměl dost peněz na strategické investice ani na sociální systém, pokud by musel platit stále vyšší úroky z minulého zadlužení, upozornil ministerský předseda. Připomněl, že výdaje na úroky příští rok vzrostou o dvě desítky miliard korun na 95 miliard korun.

„Musíme tento trend zvrátit,“ zdůraznil Fiala. Vláda podle něho odpovědnou rozpočtovou politiku neopustí. Příští rok se sníží deficit veřejných financí na 2,2 procenta hrubého domácího produktu z více než pěti procent v době, kdy nynější vláda nastupovala, poznamenal.

Fiala se v části vystoupení věnoval situaci ve školství po pondělní stávce v části škol. „Naše vláda do školství peníze dává, zvyšujeme je, je to naše priorita, zajišťujeme kvalitní platy, ale prostě beze změn to nepůjde,“ uvedl.

‚Rozpočet nepodpoříme‘

Jednání o balíčku doprovázela ve Sněmovně kritika opozice. Lídr ANO Andrej Babiš zkritizoval Fialovu obhajobu rozpočtu. Obvinil premiéra ze lží a doporučoval mu, aby odešel do struktur Evropské unie. „Neumíte to, nemáte na to, a jenom lžete a strašíte lidi. Předejte to. Čím dřív, tím líp pro naše lidi,“ prohlásil předseda ANO.

Předseda stínové vlády Karel Havlíček (ANO) stejně jako Babiš odmítl tvrzení, že veřejné finance jsou v katastrofálním stavu, a opřel se do kabinetu kvůli zvyšování některých daní. „Jste socialistickou vládou,“ uvedl Havlíček.

Bek chce další peníze pro školství. Vládě přednese své návrhy, doufá v přidání pěti miliard

Číst článek

Rozpočet označil i za alibistický s vysvětlením, že podle něho nepřináší faktické úspory, ale přenáší některé poplatky související s energiemi na obyvatele a firmy. „Děláte všechno pro to, aby budoucí růst nebyl,“ řekl Havlíček.

„Zastáváme názor, že pro tuto zemi je lepší, když má špatný rozpočet než rozpočet žádný. My rozpočet určitě nepodpoříme, to si neumím představit, že bychom takovýto rozpočet podpořili. Ale počítáme s tím, že po nějaké několikahodinové debatě si pětikoalice tento špatný rozpočet prosadí,“ řekla Alena Schillerová.

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že rozpočet ve všech rovinách poškodí Česko. „Vy si rozpočet schválíte bez ohledu na zájmy své země,“ vzkázal. Kabinet obvinil Okamura také z toho, že pokračuje v zadlužování země. S odvoláním na národní rozpočtovou radu pak uvedl, že vláda nadhodnocuje očekávané příjmy a současně nedodrží očekávané výdaje. Schodek tak podle Okamury bude vyšší.

ČTK, jac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme