‚Jitrnice, kterou svět ještě neviděl.‘ Opozice ve Sněmovně zkritizovala chystané vládní úspory

Sněmovna ani ve středečním druhém dějství nedokončila schvalování sporného konsolidačního balíčku, který má podle vlády přispět ke snižování rozpočtových schodků. Závěrečná sněmovní debata k balíčku bude pokračovat ve středu 11. října. Je možné, že se poslanci k hlasování o podobě předlohy opět nedostanou. Vystoupit chce ještě 54 zákonodárců, počet přihlášek do diskuse od středečního rána do odpoledne o něco vzrostl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Vondráček a Alena Schillerová při jednání Poslanecké sněmovny ČR

Radek Vondráček a Alena Schillerová (oba ANO) při jednání Poslanecké sněmovny ČR. Archivní snímek | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předloha obdobně jako minulý pátek čelila kritice opozičních poslanců, kteří také hájili své úpravy. Směřují například k zachování nynější výše některých daní místo jejich navrhovaného růstu.

Vládní balíček a úprava penzí mohou oddálit náraz na dluhovou brzdu, věří Národní rozpočtová rada

Číst článek

Opoziční kluby ANO a SPD už ráno nepřipustily hlasování o koaličním návrhu na prodloužení doby pro schvalování balíčku až do středečního večera. Návrhy zákonů mohou poslanci schvalovat podle jednacího řádu výhradně o středách a pátcích, a to jen mezi 9.00 a 14.00. Následně využili svého práva přednostního vystoupení Karel Havlíček a Alena Schillerová (oba ANO) k nimž se pak připojil také lídr SPD Tomio Okamura.

‚Neuvěřitelný paskvil‘

Havlíček kriticky poukazoval na to, že vláda dosud nesdělila podrobnosti k slibovaným rozpočtovým škrtům. Bez konkrétních úspor je konsolidační plán jen zbožným přáním, uvedl. Richard Brabec (ANO) k úsporám později podotkl, že jde o „jitrnici, kterou svět ještě neviděl“. Schillerová zopakovala, že balíček podle ní představuje největší zvýšení daní v novodobé historii a silně poškodí hospodářství. „Návrh Fialovy vlády je neuvěřitelný paskvil,“ prohlásil Okamura, podle kterého „obludná změť daní a odvodů bezdůvodně vytáhne z kapes obyvatel 100 miliard korun navíc“.

Havlíček: Vláda rezignuje na budoucnost a krmí otesánka. Ekonomiku musí restartovat privátní sféra

Číst článek

Následně se u sněmovního řečniště střídali s kritickými vystoupeními a obhajobou svých úprav opoziční poslanci zejména z ANO. Do debaty se ale zapojili i koaliční zákonodárci Jan Jakob (TOP 09) a Karel Haas (ODS). „Ač tady budete své pozměňovací návrhy obhajovat sebevíc, je zcela jasné, že drtivá většina z nich má opravdu negativní vliv na konsolidaci veřejných rozpočtů a prohloubily by schodek státního rozpočtu,“ vzkázal opozici Jakob. Havlíček oponoval tvrzením, že opoziční pozměňovací návrhy prakticky kopírují program vládní koalice.

‚Jdeme správným směrem‘

Haas pak vytkl ANO, že v dokumentech stínové vlády hnutí podle něho nemá k ucelené konsolidací veřejných financí „ani čárku“. Všechny odborné ekonomické kapacity se shodují, že vládní konsolidační balíček jako celek je krok správným směrem, podotkl poslanec ODS. Jeho vystoupení vyvolalo řadu opozičních reakcí. Například Patrik Nacher (ANO) trval na tom, že alternativou k vládnímu návrhu představují pozměňovací návrhy, Haasův projev označil za demagogický.

Sněmovní debata se stočila také třeba k navrhovanému růstu daně z nemovitostí a ke změnám v podílech, které dostávají z některých vybraných daních obce a kraje. Značný čas zabral pokračující spor o sazbu daně z přidané hodnoty na řezané květiny nebo na menstruační pomůcky.

Jednání Sněmovny pro tento týden středou skončilo a v souladu s plánem činnosti dolní komory se nebude konat ani příští týden. Na další řádné schůzi se poslanci sejdou v úterý 10. října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme