Konsolidační balíček prošel druhým čtením, míří ke schvalování. Úpravy požaduje opozice i koalice

Vládní konsolidační balíček ve čtvrtek ve Sněmovně prošel druhým čtením a je tak před závěrečným schvalováním. Poslanci vznesli osm desítek návrhů úprav, úpravy balíčku navrhla i vládní koalice. Poslanci by měli předlohu schvalovat na konci září. Opozici se nepodařilo prosadit vrácení předlohy k novému projednání v rozpočtovém výboru.

Praha (Aktualizováno: 20:40 7. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rv1_5998-enhanced-nr_230907-115809_zuj.jpg

Návrhy, na nichž se dohodly vládní strany, nemají snížit úspory, které si kabinet od balíčku slibuje | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve ujistil, že prostuduje všechny pozměňovací návrhy, i ty opoziční. Jde mu hlavně o zachování objemu úspor. V závěrečném slově uvedl, že české veřejné finance nejsou v dobrém stavu, je proto nutné něco dělat.

Havlíček: Vláda rezignuje na budoucnost a krmí otesánka. Ekonomiku musí restartovat privátní sféra

Číst článek

„Pokud tam bude dobrý pozměňovací návrh, který nezabíjí myšlenku konsolidace, tak věřím, že ho podpoříme,“ řekl Jiří Havránek z ODS.

Možné jsou podle Stanjury dvě sady opatření k poklesu schodků státního rozpočtu, a to zvýšení některých daní a snížení některých výdajů, nebo jejich kombinace, přičemž nic z toho není populární.

Podle expremiéra a předsedy ANO Andreje Babiše však není konsolidační baliček zapotřebí.

Stejně jako bývalá ministryně financí v jeho vládě Alena Schillerová i jako opoziční SPD tvrdí, že vláda zásadním způsobem zvyšuje daně.

Vláda měla postupovat cestou investic, tvrdí Babiš. Podle předsedy klubu SPD Radima Fialy by vláda měla spíše snižovat nepovinné výdaje.

Úpravy v daních

Vládní balíček mění především daňové zákony. U daní z příjmů ruší některé výjimky. V případě daně z přidané hodnoty zavádí pouze dvě sazby místo nynějších tří, a to 12 a 21 procent. Proti původnímu vládnímu návrhu budou do nižší sazby spadat i noviny. Opoziční poslanci chtějí do nižší sazby zařadit třeba dámské hygienické pomůcky nebo řezané květiny.

Zvyšuje se daň z nemovitostí, a to o 1,8násobek. Veškerý výnos z této daně zůstane podle koaličního kompromisního pozměňovacího návrhu obcím, zatímco původní vládní návrh počítal s tím, že část výnosu dostane stát. Výměnou za to se sníží podíly obcí na některých daních z příjmů v rámci rozpočtového určení daní.

Firmám se zvýší sazba daně z příjmů z nynějších 19 na 22 procent. Proti původnímu vládnímu návrhu se nebude zvyšovat renta pro bývalé prezidenty vyplácená podle zvláštního zákona.

Pětikoalice se shodla na úpravách vládního balíčku. U DPH změnila jen sazbu pro noviny a časopisy

Číst článek

Opozice chce řadu změn z balíčku vypustit, nebo je chce zmírnit. Například poslanec ANO Patrik Nacher chce zachovat a případně posílit státní podporu stavebního spoření. Jeho straničtí kolegové Radek Vondráček, Jaroslav Faltýnek a Petr Sadovský chtějí zachovat výjimku, která umožňuje daňovou uznatelnost tichého vína jako daru v hodnotě do 500 korun.

Vláda chce daňovou uznatelnost naopak zrušit. Podle ministra Stanjury tuto výhodu využívaly většinou zahraniční firmy.

Stanjura ujišťuje, že koalice všechny pozměňovací návrhy prostuduje. Musí se nad nimi sejít ještě sněmovní rozpočtový výbor, aby k nim vydal své stanovisko.

Projednáním balíčku ve druhém čtení skončilo i čtvrteční jednání Sněmovny. Poslanci se sejdou opět v pátek ráno. Zabývat se mají hlavně dalšími zákony ve druhém čtení.

Jiří Havránek (ODS) ocenil jednání většiny opozičních kolegů ve druhém čtení: „Pokud vynechám předsedy opozice, tak od drtivé většiny opozičních poslanců byla debata věcná na vysoké úrovni, i co se týče jejich pozměňovacích návrhů. A pokud je debata věcná, tak nevadí, že je dlouhá.“

Balíček musí projít ještě následným třetím čtením, které se z důvodů omezených časových možností může protáhnout. Havránek ale věří ve výslednou shodu: „Jsem přesvědčený, že konsolidační balíček bude od prvního ledna platit, protože je to opravdu důležitý zákon pro budoucnost České republiky.“

vto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme