Sněmovna kvůli úsporám znovu odložila platnost služebního zákona

Státní zaměstnanci se budou řídit novým služebním zákonem zřejmě až od ledna 2009. Poslanecká sněmovna dnes schválila už třetí odklad účinnosti této normy, která by jinak začala platit od příštího roku. Důvodem odložení je snaha ušetřit v rozpočtu až čtyři miliardy korun, které by bylo jinak nutné vyplatit na platech státním zaměstnancům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Proti dalšímu odložení zákona dnes ve sněmovně hlasovali jen poslanci Strany zelených a někteří lidovci. Návrh ještě posoudí Senát a prezident.

Služební zákon upravující podmínky práce ve státních úřadech byl schválen již v dubnu 2002, jeho účinnost ale byla již dvakrát posunuta. Další odložení navrhla ještě odstupující vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Podpořil ho ale i současný kabinet.

Zákon ukládá nová práva a povinnosti zhruba 80.000 státních úředníků, například skládat slib věrnosti státu a povinnost absolvovat pravidelná hodnocení. Zákon by úředníkům neumožnil ani vedlejší pracovní aktivity. Na druhou stranu by měli mít nárok na služební příplatky, pětitýdenní dovolenou a na odstupné ve výši pěti měsíčních platů. Takzvanou definitivu norma nezavádí.

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) stav veřejných financí stále nedovoluje plnohodnotnou realizaci zákona. Místo neustálých odkladů zastaralé normy by podle něj ale sněmovna měla uvažovat o novém služebním zákoně, který by lépe odpovídal současným podmínkám a finančním možnostem České republiky.

Strana zelených naopak služební zákon obhajovala a kritizovala jeho opakované odkládání. Poslankyně zelených Kateřina Jacques již dříve uvedla, že kvůli neexistenci jasných pravidel pro práci ve státní službě z úřadů odchází řada schopných lidí. Zdůraznila také, že přijetí zákona bylo jednou z podmínek přijetí Česka do Evropské unie.

Novela obsahuje také úpravu zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních složek v části, která se týká platů policistů, hasičů a vězeňských dozorců. Nic se ale nemění na tom, že se policisté budou od příštího roku řídit novým služebním zákonem. Výši jejich platů bude vláda dále určovat svými nařízeními a v příštím roce porostou asi o čtyři až pět procent.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme