Vládní koalice dokončuje novelu jednacího řádu Sněmovny. Má zavést i časový limit pro řečníky

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se blíží ke shodě na novele jednacího řádu Sněmovny. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekli předsedové klubů KDU-ČSL Marek Výborný a Pirátů Jakub Michálek. Chtějí například časový limit pro řečníky s přednostním právem. Opoziční ANO a SPD s tím nesouhlasí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda Petra Fialy (ODS) předložila návrh státního rozpočtu Poslanecké sněmovně

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se blíží ke shodě na novele jednacího řádu Sněmovny (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Na jaře k případným změnám zákona o jednacím řádu vznikla pracovní skupina v reakci na časté obstrukce opozice. Vede ji místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Dalších 30 dní kontrol? Rakušan požádá vládu o prodloužení režimu na česko-slovenské hranici

Číst článek

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný předpokládá, že v prvních měsících příštího roku by koalice měla mít úplně jasno. Následně chce možné změny projednat s opozicí.

„Pracujeme na řešení, které povede k tomu, že nebude možné donekonečna obstruovat nekonečnými projevy. Bude limit projevů řečníků s přednostním právem,“ uvedl Michálek. Zefektivnit je podle něj také nutné diskusi o programu schůze Poslanecké sněmovny.

„Každý bude mít možnost vystoupit pět minut na začátku jednacího dne k programu,“ uvedl. „Není možné, aby velkou část jednacího dne zabralo to, že se diskutuje, o čem se bude diskutovat,“ dodal Michálek.

Výtky opozice

Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala by časové omezení projevů poslanců s přednostním právem považoval za omezování demokracie. Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová míní, že je to zejména věc komunikace. Hnutí podle ní neblokovalo žádné zákony ve prospěch českých občanů.

Havel jako české sklo, na které padá prach. Naše předsednictví je obsahově vyprázdněné, říká expertka

Číst článek

Obstrukce ve Sněmovně začaly už na začátku volebního období, výjimečné však nebyly ani v obdobích minulých.

Provázely například schvalování zákona o takzvaných církevních restitucích, zavedení elektronické evidence tržeb a později novely tohoto zákona, která rozšiřovala evidenci tržeb na další odvětví podnikání. Koncem minulého volebního období část tehdejší opozice spolu s vládní ČSSD zcela zablokovala volbu členů Rady České televize.

V tomto volebním období opozice blokovala například novelu takzvaného pandemického zákona, návrh na odklad účinnosti části nového stavebního zákona, snížení úhrad do zdravotnictví za státní pojištěnce, změny ve volbě členů rad České televize a Českého rozhlasu a koaliční novelu služebního zákona.

Koalice po opozičních obstrukcích prozatím ustala v prosazování senátního návrhu na zavedení možnosti korespondenční volby prezidenta a poslanců pro Čechy v zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme