Sněmovna má na programu ostře sledovaná témata

Jednání poslanců o vládním návrhu státního rozpočtu na příští rok, ale i schvalování smluv o americké radarové základně v Česku a posílení vojenské mise v Afghánistánu - to jsou jen některá očekávaná kontroverzní témata návrhu programu odpoledne začínající říjnové schůze sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Marián Vojtek

Poslanecké sněmovna má na své nadcházející schůzi hlasovat o zvýšení garancí za bankovní vklady. S novelou příslušného zákona už jednomyslně souhlasila vláda. Pojištění má zahrnout sto procent vkladu do maximální výše 50 tisíc eur. Cílem opatření je zvýšit důvěru lidí v český bankovní systém.

Ministr financí Miroslav Kalousek říká, že pojištění zahrne drtivou většinu všech vkladů: "Dnes je pojištěno zhruba 70 až 75 % vkladů, ovšem jenom do výše 90 %. Zatímco po platnosti této novely 97 % retailových klientů nemusí mít žádnou obavu o své vklady, protože je mají pojištěny na 100 % - odpadá 10% spoluúčast." V současnosti vláda totiž garantuje 90 procent výše vkladu. Nově by vláda by měla garantovat plnou výši vkladu do 50 tisíc eur.

Podle poslance ČSSD a exministra průmyslu Milana Urbana udělala vláda krok správným směrem. Urban si ale myslí, že zajištění mělo být komplexnější: "Neodpovídá na otázky jak jsou zajištěny penzijní fondy, stavební spoření, podílové fondy jednotlivých lidí v bankách a tím, že to není garance za celkovou výše vkladu, tak nezamezuje případně myšlenkám firem například převést své prostředky do zemí, kde je to zajištění stoprocentní."

Záměr vlády vítá hlavní ekonom Raiffeisen Bank Pavel Mertlík. Řekl to v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu: "To znamená de facto valorizaci na původní úroveň, kdy ta částka byla schválena, to se stalo před čtyřmi, pěti lety. Když vezmeme v úvahu, jak se mezitím vyvíjely příjmy v ČR, průměrné míry úspor domácností a zejména kurz koruny k euru, tak si myslím, že je to docela férové narovnání do původní podoby," domnívá se Mertlík.

Milan Kopp, Milada Richterová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme