Sněmovna má rozhodnout o zdravotnické reformě

Poslanci by dnes měli naposled hlasovat o zákonu, který odstartuje zdravotní reformu. Novela o veřejném zdravotním pojištění především legalizuje možnost připlatit si za nadstandard ve zdravotní péči. Nově se má také platit za pobyt v nemocnici 100 korun místo nynějších 60. Ruší se naopak poplatek za položku na receptu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011.

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Norma upravuje i lékovou politiku, umožní slučování zdravotních pojišťoven a vrací do systému třetinu peněz, které mají pojišťovny na účtech. Všechna tato opatření by měla příští rok do zdravotnictví přinést dvě a půl miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory poslanců na první část zdravotnické reformy zjišťovala parlamentní zpravodajka Rádia Česko Milada Richterová

Podle ministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera by to časem mohlo být ještě víc:

„Z toho obdélníku zdravotní pojišťovny - pacienti - lékaři - dodavatelé se změny nejvíce budou týkat dodavatelů léků. Ti jsou velmi nespokojení, že by se měla zpřísnit výběrová řízení; samozřejmě je tam i určitý zásah do pojišťovenského systému, protože povede k výraznějšímu přerozdělení prostředků, které jsou na pojišťovnách.“

První fáze zdravotní reformy počítá s růstem spoluúčasti pacientů – do roku 2014 by měla stoupnout o 5 procent, tedy na 22 procent. Pacienti nebudou zatím platit za levnější amalgámové plomby. Podle novely má být poskytovaný standard v souladu s poznatky vědy i ekonomickými možnostmi, což v dosavadních zákonech není.

ČSSD chce s nadstandardy k Ústavnímu soudu

Opozice už předem oznámila, že se zavedením standardů nesouhlasí, a pokud bude norma schválena, obrátí se na Ústavní soud.

Na to, že soudci zákon ale skutečně zruší, se podle poslance a stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha spolehnout nedá:

„I když jsme přesvědčeni, že je to v rozporu s Ústavou, tak dopředu nikdy nevíte. Vezměte si poplatky, tam jsme byli také přesvědčeni, že když Ústava říká ‚bezplatná zdravotní péče‘, že to znamená, že nesmíte za to platit poplatek. Ústavní soud tehdy dospěl k závěru, že 30 korun je vlastně ‚bezplatné‘. Takže dopředu nelze předjímat, i když si myslíme, že tady je to opět protiústavní zákon.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková o výhradách k reformě mluvila v Ranním interview Radiožurnálu

Na reformě zdravotnictví se večer opět neshodla tripartita. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil řekl, že odboráři požadují stažení zákona o veřejném zdravotním pojištění ze třetího čtení ve sněmovně a jeho vrácení do čtení druhého, ve kterém jsou možné pozměňovací návrhy.

Výhrady odborů ke zdravotnické reformě shrnula v Ranním interview Radiožurnálu předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková.

„Nejvíc nám vadí změna paragrafu 13, který dnes definoval to, že pacient má nárok například na léčbu u lékaře, lázeňskou léčbu, léčbu v nemocnici, nárok na zubní ošetření. A nově v novele je napsáno, že pacient má nárok na péči, která je moderní, v souladu s tím, aby byla pro pacienta bezpečná, ale která je ekonomicky nejméně náročná. A už tam vůbec není napsáno, na co pacient nárok ve skutečnosti bude a nebude mít.“

„My na to budeme reagovat podle toho, jak se domluví 32 odborových svazů českomoravské konfederace, a samozřejmě se spojíme i s pacientskými organizacemi a se všemi ostatními, kterým vadil jak způsob projednání reformy, tak vlastně to, co je jejím obsahem,“ uvedla Žitníková.

Milada Richterová, Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme