Babišův spis k nahlédnutí i ve sněmovně, žádá policii mandátový výbor. Zdržování, reagují Piráti a ODS

Sněmovní mandátový a imunitní výbor požádal policii, aby jeho členové mohli nahlížet do spisu ohledně kauzy Čapí hnízdo přímo ve sněmovně za přítomnosti vyšetřovatele. Po úterním jednání výboru to novinářům oznámil jeho předseda Stanislav Grospič. Další schůze, kam by mohli přijít oba aktéři kauzy Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek vysvětlovat svůj postoj, by se mohla konat v lednu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek, kteří jsou podezřelí z dotačního podvodu | Foto: koláž: Český rozhlas | Zdroj: ČTK

Nyní mohou členové výboru nahlížet do spisu na policii. Nový požadavek, aby tato možnost existovala i ve sněmovně, pokládá za zbytečný člen výboru Jakub Michálek (Piráti). „Opravdu už to začíná zavánět obstrukcemi, aby se ta věc neprojednávala,“ řekl novinářům. Je podle něho nepředstavitelné, že sněmovna bude rozhodovat o Babišově a Faltýnkově vydání ke stíhání až po hlasování o vyslovení důvěry Babišově kabinetu.

Ať policie zveřejní celý spis mandátnímu a imunitnímu výboru, říká Valachová k vydání Babiše a Faltýnka

Číst článek

Také Miroslava Němcová (ODS) mluví o záměru, aby se o Babišovi a Faltýnkovi nerozhodovalo v nejbližší době. „Mám velké pochybnosti, zda to vůbec bude v lednu,“ řekla novinářům.

Stanislav Grospič (KSČM) soudí, že dnešní požadavek výboru jeho další jednání z hlediska času neovlivní. Pokud nenastanou nové okolnosti, výbor by se podle něho mohl k případu Čapí hnízdo opět sejít kolem poloviny ledna.

Výbor má za úkol doporučit plénu sněmovny, zda by mělo poslance vydat, nebo ne. Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně manželky premiéra Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

Sněmovna musí o vydání poslanců rozhodovat znovu, protože obhájili v říjnových volbách mandát a nabyli imunitu v plném rozsahu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme