Ve vedení sněmovny sedí Okamura, komunista i pirát. 'Fiala neprošel, nepolíbil prsten,' zlobí se Stanjura

Poslanci v pátek dopoledne volili místopředsedy sněmovny. V tajném hlasování uspěl Vojtěch Pikal z Pirátů, Tomio Okamura z SPD, Vojtěch Filip z KSČM a Jan Hamáček z ČSSD. Posledním kandidátem do vedení dolní komory byl předseda ODS Petr Fiala, ten ale neuspěl.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:49 24. 11. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf SPD Tomio Okamura se stal novým místopředsedou sněmovny

Šéf SPD Tomio Okamura se stal novým místopředsedou sněmovny | Foto: ČTK/Šulová Kateřina | Zdroj: ČTK

„Je to demonstrace síly. Nebudeme plakat, nebudeme si stěžovat. Jen si ale vzpomeňte na ta vyjádření o poměrném zastoupení ve vedení sněmovny, ve vedení výborů,“ prohlásil po hlasování šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Nepolíbili jsme prsten, tak jsme tu funkci nedostali,” pokračoval Stanjura, který narážel na odmítnutí koaliční spolupráce ODS s hnutím ANO v čele s Andrejem Babišem. Upozornil současně, že Fiala nebyl zvolen většinou hlasů ANO, SPD a KSČM.

Komunisté za mnou si stěžují, že nevidí přes můj afro účes, říká nejmladší poslanec Feri

Číst článek

Kritika zazněla i od předsedy Pirátů Ivana Bartoše, místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška nebo volebního lídra STAN Jana Farského. Podle nich by mělo fungovat poměrné zastoupení jednotlivých stran ve vedení sněmovny i výborů dle výsledků voleb. ODS je po volbách druhou nejsilnější stranou ve sněmovně.

Podle šéfa Pera Fialy z ODS strany uplatňují silovou politiku. „Jasně se odhalila koalice hnutí ANO, SPD a komunistů, která uplatňuje silovou politiku od prvního dne. Bereme to na vědomí,“ uvedl na tiskové konferenci s tím, že si výsledek volby nebere osobně.

Fiala z ODS získal v prvním kole 83 hlasů, v druhém 85. Nutné kvórum pro zvolení bylo 98 hlasů v prvním kole, v druhém pak 96 hlasů. Výsledky hlasování oznámil před plénem šéf volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Předseda OSD Petr Fiala | Foto: Milan Kammermayer | Zdroj: Reuters

Podle místopředsedy SPD Radima Fialy si ODS podporu předem nevyjednala. „Nepřišli za námi a o naše hlasy nepožádali. Rozhodli jsme se proto, že Petra Fialu na místopředsedu nebudeme podporovat,“ řekl.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek po volbě prohlásil, že bude apelovat na členy klubu, aby Fialu z ODS do vedení sněmovny v příští volbě podpořili.

Kandidátů na místopředsedy sněmovny bylo pět stejně jako místopředsednických křesel. Čtveřice z nich uspěla hned v prvním kole tajné volby, poslední místo zatím zůstane neobsazeno.

Nová volba se bude konat příští týden. Poslanecké kluby budou moci předkládat návrhy nových kandidátů. Fiala bude kandidovat znovu, má podporu Demokratického bloku (KDU-ČSL, STAN, ODS a TOP 09)

Vojtěch Filip z KSČM získal 121 hlasů, Jan Hamáček z ČSSD 143 hlasů, Tomio Okamura z SPD a Vojtěch Pikal z Pirátů pak shodně 102 hlasů.

„Děkuji všem, kteří mě podpořili. Pakliže budu řídit schůzi sněmovny, tak ji budu řídit tak, aby se všechny strany mohly demokraticky vyjádřit a mohly prosazovat svůj program,“ prohlásil Okamura po volbě.

Pikal: Nemám ženu ani psa

Jako jediný z uchazečů o místopředsednickou funkci se poslancům před volbou krátce představil Pikal. "Nemám ženu, děti, kočku ani psa," uvedl mimo jiné v krátké řeči.

Hejtmani, radní i náměstkyně. Poslanci z ANO i přes nelibost vedení hnutí dál kumulují funkce

Číst článek

O počtu místopředsedů dolní komory poslanci rozhodli už ve středu. Na návrh nového předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) jich bude nově pět. ODS neúspěšně navrhovala, aby místopředsedové byli čtyři jako v minulém volebním období.

Šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek už před volbou oznámil, že strana nepodpoří Tomia Okamuru (SPD) a Vojtěcha Filipa (KSČM), protože nepovažuje SPD a KSČM za demokratické subjekty.

Kandidáta SPD neměla podpořit ani ČSSD, stejně už se dříve vyjádřili i zástupci Demokratického bloku. Radim Fiala (SPD) prohlásil, že SPD nebude podporovat na místopředsedu sněmovny Petra Fialu (ODS), protože občanští demokraté odmítají hlasovat pro Okamuru.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme