Sněmovna možná ještě letos předá vlastní vyznamenání za přínos pro demokracii

Poslanecká sněmovna by už brzy mohla udělovat vlastní vyznamenání. O ocenění začali poslanci uvažovat loni na podzim. Přišlo jim, že řády a medaile dostává příliš mnoho lidí, ne všichni si však je podle politiků opravdu zaslouží. Sněmovní medaile by měla být předána za mimořádný přínos pro demokracii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.1.2015

Poslanecká sněmovna 20.1.2015 | Foto: Filip Jandourek

Když loni v říjnu prezident Miloš Zeman ocenil herečku Jitku Frantovou-Pelikánovou medailí za celoživotní dílo na divadelní a filmové scéně, vyvolalo to řadu nesouhlasných reakcí. Sama herečka ho odmítla, podle archivních materiálů totiž měla za minulého režimu spolupracovat s StB.

Rozhodnutí prezidenta toto odhalení nezměnilo, přispělo ale k tomu, že poslanci urychlil práci na novém ocenění. To by měla udílet přímo sněmovna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovna možná ještě letos udělí svá první vyznamenání. Získali by je výjimečné osobnosti za přínos pro demokracii. Více v reportáži Mikuláše Klanga

„Oceněných se každoročně sejde tolik, že nás to vedlo k úvaze, že když má Senát svou cenu, není důvod, aby ji neměla i Sněmovna,“ říká místopředseda Sněmovny Petr Gazdík z hnutí Starostové a nezávislí.

„Národ má oceňovat lidi, kteří si to skutečně zaslouží, nemá to být jen na prezidentu republiky. Těch osobností je skutečně hodně a většinou to nejsou lidé z prvních stránek novin.“

Jan Bartošek z KDU-ČSL doplňuje, že sněmovní vyznamenání by mělo dostat jen pár lidí ročně.

„Je to ještě ve fázi rozpracovanosti. Ale chtěli bychom, aby Poslanecká sněmovna tuto cenu udělovala mimořádně a mělo by to být za mimořádný přínos pro demokracii,“ vysvětluje Bartošek.

Grafická podoba vyznamenání

Grafickou podobu navrhl Vojenský historický ústav. Protože jsou řády vyhrazeny pouze pro státní vyznamenání, zvolil ústav variantu pamětní medaile.

„Na jejím averzu bude logo Poslanecké sněmovny, které tvoří polovina českého heraldického lva. Pak jsou tam lístky a na zadní straně státní znak,“ popisuje předseda komise pro vojenské tradice a symboliku Josef Turek podobu medaile.

„Navíc tam budou opisy toho, komu je to dedikováno - tedy za zásluhy za parlamentní demokracii. K tomu budou vlastně dva doplňky: odznak pro civilní osoby a stužka pro osoby nosící stejnokroj.“

Barvy na odznaku a stužce budou podle Turka odkazovat na historické barvy českých zemí - červená a modrá pro Moravu, žlutá pro Slezsko a černá pro Čechy.

Odkaz na zvolení TGM prezidentem

Prezident Miloš Zeman se poslanecké iniciativě nebrání. „Vždy jsem se snažil při udělování vyznamenání vycházet z toho, co má ten člověk v životě za sebou. Jestli bude vedle Pavla Nedvěda chtít Poslanecká sněmovna nebo Senát ocenit další fotbalisty, kdo by jim v tom bránil? Ať ocení třeba celou jedenáctku,“ říká.

Zatím není jasné, kdy by se sněmovní medaile udílely. Záměr musí nejprve schválit organizační výbor dolní komory, pak přijde na řadu debatu o konkrétním datu.

Poslanci sami ale zmiňují datum 14. listopadu. Odkazovali by tak na den, kdy se v roce 1918 poprvé sešlo Revoluční národní shromáždění a zvolilo Tomáše Garrigua Masaryka prezidentem.

Státní vyznamenání / medaile - přehled | Foto: Český rozhlas

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme