Sněmovna možná omezí 'Pelikánovo' automatické a náhodné přidělování kauz soudcům

Sněmovna možná omezí automatické a náhodné přidělování kauz soudcům, které chce prosadit ministerstvo spravedlnosti novelou občanského soudního řádu. Naznačilo to páteční úvodní kolo projednávání předlohy, kterou poslanci poslali k zevrubnějšímu projednání ústavně-právnímu výboru dolní komory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Pelikán

Robert Pelikán | Foto: Marián Vojtek

Zavedení automatického přidělování kauz soudcům označil ministr spravedlnosti za Robert Pelikán (za ANO) za protikorupční opatření. Podle něj to znemožní jakoukoli manipulaci s přidělováním případů. Pelikánova předchůdkyně Helena Válková (za ANO) se ale postavila proti celoplošnému zavedení tohoto mechanismu. Chce prosadit kompromis, aby se automatické přidělování vyzkoušelo nejprve u případů insolvenčního řízení, kde je riziko korupce největší.

Policie stíhá šéfkontrolora exekutorů. Pelikán ho postavil 'mimo službu'

Číst článek

Výhrady k mechanismu měl i Zdeněk Ondráček (KSČM). Proti se postavil Marek Benda (ODS). Tomu vadilo také to, že by novela měla snížit poplatek za antidiskriminační žalobu. Označil to za snahu „vyhovět pár aktivistům pobíhajícím kolem Úřadu vlády“.

Bendovi i Ondráčkovi vadilo plánované převedení specializace Obvodního soudu pro Prahu 2 na řešení trestných činů v dopravě na všechny pražské obvodní soudy. Ministerstvo to také zdůvodnilo rizikem korupce. „Odebrání namísto větší kontroly není cesta správným směrem,“ míní poslanec KSČM.

Benda se pozastavil také nad tím, že novela předložená v závěru funkčního období vlády přináší jen dílčí úpravy. Pelikán namítl, že je vhodnější vyřešit raději drobné problémy z praxe, než přinést „velkohubé změny“. Uvedl také, že automatické přidělování zapadá do připravované elektronizace justice.

Aktuálně se soudcům rozděluje práce podle postupného „kolečka“ daného rozvrhem práce. To může vést k tomu, že lze dopředu předpokládat, který soudce či senát bude řešit následující novou věc. I Ústavní soud opakovaně konstatoval, že takto lze obejít právo na zákonného soudce. Algoritmus, který navrhuje ministerstvo, by vyloučil lidský faktor a rozděloval věci náhodně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme