Sněmovna možná prosadí kontrolu lobbingu zákonem

Poslanecká sněmovna má rozhodnout, jestli budou zákonem daná pravidla pro kontrolu a regulaci lobbingu. Podle nového zákona by lobbisté museli zveřejňovat všechny kontakty s vysokými státními úředníky, poslanci či senátory. Oslovení politici a úředníci by pak měli stejnou povinnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování v Poslanecké sněmovně. Ilustrační foto.

Hlasování v Poslanecké sněmovně. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Jeden z autorů normy, sociální demokrat Jeroným Tejc označil za cíl, aby existovala informovanost občanů a voličů o tom, s kým jednají jejich politici - a zároveň povinnost lobbistů oznamovat, s kterými politiky a v jaké věci jednali.

"Myslím, že to může výrazně pomoci ke zprůhlednění prostředí, nechť si každý udělá názor na to, jak jeho poslanec hlasoval, po jakém jednání a zda byl či nebyl ovlivněn konkrétním lobbistou," předvídá poslanec Tejc.

Podle Občanské demokratické strany je ale návrh zákona nedostatečný a zaměří se jen na lobbisty, kteří tuto činnost vykonávají oficiálně. Ti, kdo ji provádějí takzvaně na černo, budou mimo dohled. ODS nebude pro návrh hlasovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákonu o lobbingu je příspěvek reportérky Rádia Česko Milady Richterové

"Některé věci jsou udělané strašlivě přísně - a přitom není pořádně vymezený okruh. Znamená to, že se dostaneme do fatálního problému: Těch několik firem, které se prohlásí za lobbistické, bude hlídáno strašně přísně - a všichni ostatní ustoupí do ještě větší šedi. A to přece cílem těchto návrhů nebylo," vysvětluje poslanec Marek Benda z ODS.

Podle Jeronýma Tejce by tyto aktivity ale měla řešit policie: "Nelegální lobbing by měl být postihovaný orgány činnými v trestním řízení. Pokud někdo provádí korupci nebo nezákonně lobuje, musí být této činnosti zabráněno policií."

"Zákonodárci samotnou změnou zákona o lobbingu nic nevyřeší. Chceme dostat pod kontrolu legální část lobbingu a zpřísnit podmínky pro jeho provozování," říká Jeroným Tejc.

Komunistická strana Čech a Moravy sociálnědemokratický návrh na změnu zákona o lobbingu s výhradami podpoří. Komunistický poslanec Karel Šídlo vysvětlil, že považují za potřebné, aby lobbisté i politici předkládali předem časové plány, s kým budou jednat. Ale to je současně problém, protože tyto plány se často mění.

Lobbing v politice by až po důkladné přípravě zákona řešila Křesťanskodemokratická unie - Čs. strana lidová. Podle místopředsedy PS za lidovce Jana Kasala je to vážný problém, který nejde řešit zkratkovitě.

Strana zelených potvrdila svůj zájem jednat ve sněmovně o každém návrhu, který bude řešit vztahy politiků a lobbistů. Proto podle potvrzení poslankyně Kateřiny Jacques podpoří propuštění sociálnědemokratického návrhu do dalších čtení.

S regulací lobbingu souhlasí současný ministr vnitra Martin Pecina. I podle toho by ale ještě měl návrh doznat změny: "Obecně proti omezení lobbingu nejsem, kdyby se to udrželo v nějakých rozumných mezích, tak by to určitě bylo dobře, ale je třeba na těch návrzích ještě popracovat."

Milada Richterová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme