Sněmovna musí doplatit exposlanci Rathovi náhrady za dobu vazby

Sněmovna musí zpětně zaplatit Davidu Rathovi poslanecké náhrady ve výši 280 tisíc korun. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Bývalý poslanec ČSSD žádal o peníze za dopravu, stravu nebo reprezentaci, které mu sněmovna odmítla vyplatit v době, kdy byl po obvinění z korupce ve vazbě. Sněmovní kancelář se k verdiktu vyjádří až poté, co jí bude doručen písemně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath u soudu | Foto: Filip Jandourek

Soudce René Fischer upozornil na to, že bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath nebyl pravomocně odsouzen, okolí se na něj tedy musí dívat jako na nevinného. „Vazba není výkon trestu. Civilizovaný právní řád je založen na zásadě presumpce nevinny,“ dodal.

V krátkém odůvodnění rozsudku vysvětlil, že poslanci účty za dopravu nebo diety nedokládají a paušální částku dostanou automaticky. „Poslanecké náhrady se nijak nevyúčtovávají. Poslanec je obdrží bez ohledu na to, jestli tyto výdaje má, nebo nemá,“ přiblížil Fischer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exposlanec David Rath vyhrál spor se sněmovnou. Žaloval ji kvůli tomu, že mu v době, kdy byl ve vazbě, nevyplácela poslanecké náhrady

Soudce také upozornil, že neexistuje zákon, který by upravoval podmínky příjmů v době, kdy je poslanec ve vazbě. Někteří zákonodárci už ale o jeho vzniku uvažují.

Právnička sněmovní kanceláře Jana Bendová Marušková s verdiktem nesouhlasí a zváží dovolání k Nejvyššímu soudu. To ale nemá odkladný účinek.

David Rath podle ní nemohl některé poslanecké náhrady po dobu více než roční vazby čerpat, protože nemohl cestovat. „Stravné při tuzemských cestách, doprava při tuzemských cestách – tady z toho vidíte, že je znemožněno toto čerpat při výkonu vazby. Takže žalovaná vycházela jak ze zdravého rozumu, tak i ze zákona o platu,“ zdůraznila Bendová Marušková.

Exposlanec k soudu osobně nepřišel. Zastupoval ho právník Adam Černý, který ho hájil i v části údajné korupční kauzy. Dnešní rozhodnutí soudu Černý uvítal: „Odvolací soud správě potvrdil rozhodnutí první instance a žalobě vyhověl v plném rozsahu."

David Rath, který byl za korupci nepravomocně odsouzen k osmi a půl roku vězení, dostával po dobu vazby od června 2012 do července 2013 běžný poslanecký plat, dále také peníze na kancelář i na asistenty. Sněmovna mu ale odmítla platit náhrady na reprezentaci, dopravu nebo diety ze služebních cest.

Podle právníka Poslanecké sněmovny Marka Nespaly by to totiž bylo v rozporu s dobrými mravy. Sněmovna trvá na tom, že poslanec, který je ve vazbě, nemůže plnit některé své funkce, například jezdit za voliči a na služebních cestách využívat diet.

Bývalý středočeský hejtman ovšem tvrdil, že pracoval i ve vazbě, a proto má na více než 280 tisíc korun nárok. Loni v listopadu to svým nepravomocným rozhodnutím potvrdil pražský obvodní soud. Konstatoval, že náhrady Rathovi podle zákona náleží. Proti rozhodnutí se ale odvolal právník sněmovny.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme