Sněmovna novelizovala volební zákon
Poslanecká sněmovna po půlročním projednání schválila vládní návrh novely zákona o parlamentních volbách. Novela počítá s obnovením dvou volebních dnů, rozdělením státu na 14 volebních obvodů a klasickou d'Hondtovou metodou přepočtu hlasů na mandáty. Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident republiky.
Poslanci zároveň odmítli čtyřkoaliční návrh na snížení hranice pro vstup koalic do parlamentu; čtyřkoalice tak podle sněmovny musí získat nejméně 20 procent hlasů. Zákonodárci z dolní komory parlamentu naopak zmírnili procentuální hranici týkající se počtu preferenčních hlasů pro jednotlivé kandidáty.
"Jestliže Čtyřkoalice hlasovala v Poslanecké sněmovně pro tento volební zákon, pak pokud Čtyřkoalice není schizofrenní, a já jsem hluboce přesvědčený, že schizofrenní není, pak z toho logicky vyplývá, že mohu doufat, že čtyřkoaliční senátoři tento zákon podpoří také", zdůraznil Miloš Zeman. Českému rozhlasu zároveň připomněl, že obě komory musí zákon přijmout ve shodném znění.
Pro postup kandidáta zakroužkovaného na volebním lístku bude zapotřebí pro jeho preferování na kandidátce pouze 7 procent hlasů voličů namísto dosavadních deseti procent. I přesto, že pro vstup do sněmovny bude muset čtyřkoalice získat celkem 20 procent voličů, lidovci a unionisté zákon nakonec také podpořili. Proti hranici 20 procent hlasů voličů protestoval i předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda: "S tou my nesouhlasíme, ale ústavní soud ji nezrušil, takže tento zákon musíme označit za ústavní, a tedy demokratický. Je to tedy zákon, který je šancí občanů aby věděli, jak mají volit."
Premiér Miloš Zeman věří, že nový volební zákon schválí i Senát. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu k tomu řekl: "Jestliže Čtyřkoalice hlasovala v Poslanecké sněmovně pro tento volební zákon, pak pokud Čtyřkoalice není schizofrenní, a já jsem hluboce přesvědčený, že schizofrenní není, pak z toho logicky vyplývá, že mohu doufat, že čtyřkoaliční senátoři tento zákon podpoří také", zdůraznil Miloš Zeman.
Novela volebního zákona je podle poslanců přijatelným kompromisem. I když všechny strany musely slevit ze svých představ, nakonec jsou s volebními pravidly s výjimkou komunistů v podstatě smířeny. Novelu musí ještě ve stejném znění schválit Senát a podepsat prezident.