Sněmovna novelizovala zákon o ČT

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o České televizi. Předlohu svými hlasy prosadili zákonodárci sociální demokracie a ODS. Jejich verze zákonných úprav předpokládá, že Radu České televize bude i nadále volit Poslanecká sněmovna na základě návrhů různých společenských organizací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základě přechodných ustanovení v zákoně by měla mít sněmovna možnost dočasně převzít pravomoci Rady České televize a zvolit prozatímního ředitele veřejnoprávní televize. Pro tento návrh nehlasoval místopředseda dolní komory a ODS Ivan Langer. Pro Český rozhlas zároveň uvedl, že ani netuší, jaký bude v tomto směru další postup, zřejmě by se mělo sejít vedení poslanecké sněmovny a zvolit postup, na kterém by se shodly všechny sněmovní politické strany.

Schválené úpravy zákona ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident republiky. Přededa ČSSD Miloš Zeman se ale průtahů kolem stvrzení novely neobává.

S výslednou podobou zákona o České televizi zásadně nesouhlasí komunisté. Dalibor Matulka z KSČM v této souvislosti kritizuje dohodu ODS a ČSSD.

Poslanecká sněmovna odvolala Radu České televize. Předcházelo tomu konstatování, že Česká televize neplní svou veřejnoprávní funkci danou jí zákonem. Bývalý předseda rady Miroslav Mareš prohlásil, že rozhodnutí zákonodárců respektuje. Odvoláním radních se podle ředitelky zpravodajství České televize Jany Bobošíkové němění situace pro management Kavčích hor, který dosadil bývalý generální ředitel Jiří Hodač. Sama Bobošíková na svou funkci rozhodně rezignovat nehodlá.

Pokud prozatímní vedení České televize neodvolá osoby jmenované bývalým generálním ředitelem Jiřím Hodačem, projeví se stávka ve vysílání obou programů. Podle předsedy stávkového výboru Antonína Dekoje má být k plnění požadavku přistoupeno do dnešního poledne. Právní zástupce stávkového výboru Petr Čunderlík řekl, že nezbývá než přerušit vysílání.

Stávkový výbor posléze rozhodl, že stávka pokračuje, avšak vysílání nebude přerušeno. Své požadavky stávkující ve vysílání šíří občasnými podtitulky. Patří k nim odchod všech lidí, které do řídících funkcí jmenoval odstoupivší generální ředitel Jiří Hodač a zrušení jimi vydaných pracovně právních rozhodnutí.

Novela zákona o České televizi bude mít odpůrce zřejmě ve všech senátních klubech s výjimkou klubu ODS. Podle jeho předsedy Mirka Topolánka vládní návrh ve sněmovně zaznamenal jen kosmetické úpravy a splnil to, co chtěli stávkující. Poslanci ČSSD sice pro předlohu hlasovali, ale šéf senátního klubu této strany Ladislav Svoboda řekl, že možná ne všichni senátoři ČSSD předlohu podpoří. Předseda klubu lidoveckých senátorů Jiří Šenkýř a místopředseda Senátu Jan Ruml z Unie svobody předpokládají, že horní komora novelu vrátí a bude požadovat přinejmenším, aby členy rady volila nejen sněmovna ale i Senát. Senát by měl novelou zabývat ve středu 17. ledna.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová, Viktorie Hošková, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme