Sněmovna o financování účasti českých vojáků v zahraničních misích

Po čtrnáctidenní přestávce se znovu sešli poslanci. Mají mimo jiné posoudit to, z čeho se zaplatí účast českých vojáků v protiteroristických operacích v Afghánistánu a v Kuvajtu. Sněmovna také schválila novelu volebního zákona a znovu měla by rozhodnout o plošném vyplácení přídavků na děti a o odškodnění lidí nezákonně zavlečených na konci druhé světové války do Sovětského svazu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Kvůli financování zahraničních vojenských misí se očekává tvrdá přestřelka; vypsání dluhopisů, jak navrhuje vláda, podporuje jen sociální demokracie. Opozice shodně prohlašuje, že není možné vydávat dluhopisy kvůli každé mimořádné příležitosti. Podle předsedy sněmovního branného a bezpečnostního výboru za ODS Petra Nečase nejsou dluhopisy v přímé spojitosti s vysláním vojáků.

"Naše jednotky je třeba vyslat, my v každém případě jejich vyslání podpoříme. Prostředky jsou ve státním rozpočtu, jenom musí mít vláda ochotu je hledat, a nikoli jít cestou dluhopisů. Náš státní rozpočet, jehož výdaje tvoří více než 760 miliard korun, má dostatečné vnitřní zdroje, proto to, aby tyto mise 'utáhnul'. Já bych chtěl říct, že výdaje na tyto mise tvoří všeho všudy 1 až 2 tisíciny veškerých výdajů státního rozpočtu pro letošní rok, tedy pokud vláda umí jenom trošku hospodařit, tyto prostředky najde," řekl Radiožurnálu Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Nečas o financování mise

Poslanci odpoledne napravili chybu ve volebním zákoně. Ten sice umožňoval volit také krajanům v zahraničí, ale nepočítal s časovým posunem. Hrozilo tak, že na zastupitelských úřadech by se poslední volební místnost uzavřela až o 9 hodin později než v České republice, a to by tak znemožnilo okamžité zveřejňování předběžných výsledků. Podle dnes schválené novely proto budou krajané volit o něco dříve a volby u nás doma i v zahraničí skončily nejpozději ve stejný čas. Proto se podle ministra vnitra Stanislava Grosse posune termín voleb v některých časových pásmech o jeden den. "Co se týče zvláštních volebních okrsků, kde je časový posun o více než 4 hodiny, tak hlasování bude probíhat ve čtvrtek a v pátek a bude vždy začínat ve 14 hodin a končit ve 21 hodin místního času."

Krajané ve Spojených státech s českým občanstvím nemají o volby v Česku zájem. Necelý měsíc před uzavřením volebních seznamů se zaregistrovalo na velvyslanectví ve Washingtonu a na generálních konzulátech v New Yorku a v Los Angeles jen několik desítek, možná ke stovce krajanů. Zájem o volby není ani mezi českými ilegálními pracovníky, kterých je ve Spojených státech asi 15 až 20 tisíc. Podle vyjádření generální konzulky v Los Angeles Margity Fuchsové jsou obrovské vzdálenosti v USA problémem pro osobní přítomnost krajanů ve dnech voleb. Podle dostupných informací se zatím o účast ve volbách příliš nezajímají ani Češi v Rakousku, Francii či Velké Británii. Češi v zahraničí budou moci volit letos vůbec poprvé. Poprvé také vláda zaplatila v zahraničních novinách inzeráty s informacemi o volbách. Teď ale bude muset nechat otisknout nové, protože sněmovna opomenula v novele volebního zákona časový posun, který je v těchto zemích.

Poslanci ODS nepodpoří ani poslední ze zákonů, kterým se dokončuje reforma veřejné správy. Sněmovna dnes projedná zákon o převodu kompetencí na krajské úřady. Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého se jeho strana nechce podílet na katastrofě a podvodu páchaného na občanech. "Podvod proto, že se domnívám, že veřejnost netuší, kam je sociální demokraté, komunisté a koaličníci ženou. To, že bude nahrazeno 72 úřadů 194 úřady, ta dvě čísla snad nejlépe naznačují, jak velká je to finanční a úřednická katastrofa. Na konci bude veliký, významně vyšší počet úředníků, vysoké náklady a zároveň se domnívám, že je čím dál zřejmější, že sociální demokracie nemá promyšlené důsledky a pokračování této reformy."

Poslanec za ČSSD Radko Martínek ale zásadně odmítá výhrady opozice včetně ODS, že reforma veřejné správy povede k nárůstu počtu úředníků a že se tak, jak je nastavena, prodraží. Podle něj vládní propočty jednoznačně prokazují, že efektivita práce úředníků na obecních úřadech je mnohem vyšší než například na úřadech okresních: "Podle výpočtů, které jsme si udělali, stojí jeden úředník na městském úřadě zhruba 250 tisíc korun, kdežto úředník, který vykonává prakticky stejnou nebo velmi podobnou činnost na okresním úřadě, 350 tisíc korun."

Poslanci ČSSD doufají, že poslední zákon, který se týká reformy veřejné správy v oblasti převodu kompetencí, sněmovna schválí.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme