Sněmovna o nákupu půdy cizinci

O podmínkách nákupu zemědělské a lesní půdy ze strany cizinců má dnes rozhodnout poslanecká sněmovna. Zákon vrátili zpátky senátoři, kteří navrhli zrušit podmínku tříletého trvalého pobytu, kterou by museli splňovat cizinci z ostatních zemí Evropské unie, pokud by měli zájem o koupi lesa nebo polností. Kdy přesně by konečné rozhodnutí poslanců mělo padnout, bude jasné až odpoledne po schválení programu jejich květnové schůze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pole | Foto: Jan Rosenauer

Další kritizovanou část zákona popisuje senátor Milan Balabán. "Je tam rozpor se stávajícím zákonem, který říká, že tuzemcem je každý, kdo má trvalý pobyt. Takže se to dá vykládat i tak, že cizinci, kteří mají trvalý pobyt, jsou tuzemci a mohou nabývat půdu okamžitě."

Čeští zemědělci jsou ale přesvědčeni, že uvedená ochranná opatření stejně nic nezmění, ať ho zákonodárci prosadí nebo ne. Tvrdí, že zejména Němci a Rakušané už teď na české půdě hospodaří prostřednictvím třetích osob. To, že další prodlužování zákazu nákupu nemovitostí pro cizince už nemá smysl, si myslí také Jiří Rabas, ředitel a spolumajitel realitní kanceláře Ideal Reality. "Většina nemovitostí, o které bylo ze zahraničí zájem, byla již prodána, a co se týká zemědělské a lesní půdy, to je jiná otázka, ale rovněž si zahraniční investoři cesty našli."

Půdu podle nich kupují české firmy s českými jednateli, opravdovými vlastníky se ale stávají cizinci.

Mezi dalšími body je i novela mediálního zákona. Tu senátoři sněmovně také vrátili. Spor je totiž o to, zda by se v celoplošných rádiích a televizích mělo mluvit spisovně. Poslance čeká také rozhodnutí o návrhu ODS na odškodnění obětí okupace z roku 1968 a let následujících, ale také hlasování o dvou klíčových ekonomických předlohách z druhé etapy reformy veřejných financí, a to o registračních pokladnách a o značení lihu.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme