Sněmovna o registračních pokladnách, konkurzu a švarcsystému

Poslanecká sněmovna by už dnes mohla rozhodnout o zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí. Mají zlepšit výběr daní. Obchodník totiž nebude mít šanci fiskální paměť nijak ovlivnit. Pro zákon jsou sociální demokraté a KSČM. Je proto velmi pravděpodobné, že sněmovnou projde. Poslanci budou řešit i to, co je a co není takzvaný švarcsystém. Vládní návrh novely zákona by měl vyjasnit, v jakých případech mohou firmy najímat živnostníky. Poslanci také navrhli nový zákon o konkurzu a vyrovnání, který má posílit postavení věřitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání sněmovny | Foto: Michal Kamaryt

Jeden z předkladatelů normy, stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS, Radiožurnálu upřesnil, jak by měla novela fungovat v praxi. "Věřitelé budou mít silnější právní postavení. Budou moci například vybírat správce konkurzní podstaty. Náš návrh zákona tedy omezí nebezpečí, kdy se správci konkurzní podstaty spojí se soudci a pak vykonávají úkony, které nejsou pro jednotlivé věřitele příliš výhodné."

Další z předkladatelů novely zákona o konkurzu a vyrovnání, předseda poslanců ČSSD Michal Kraus, se ale obává, že řada rozsáhlých pozměňovacích návrhů, které k předloze zazněly, změnily její vyznění. Proto je podle něj velmi pravděpodobné, že se kvůli tomu přijetí novely oddálí. Kraus věří, že po dalším projednání ve výborech, bude mít zpřesněný návrh pro věřitele větší přínos. "Aby konkurzy nebyly prostředkem k definitivní likvidaci podniku, ale aby byly naopak nástrojem k revitalizaci a případně k vyřešení pohledávek, které tam fyzické nebo právnické osoby mají."

Sněmovnou už prošla novela z pera ODS, díky které by měly být zápisy do obchodního rejstříku rychlejší. Zjednodušit zápis do rejstříku by měly mimo jiné přesně dané formuláře, které by si lidé mohli vyzvednout u soudů nebo stáhnout z internetu. Jejich vyplněním by se obě strany zápisu vyhnuly zbytečnému papírování. Podle autora předlohy Jiřího Pospíšila novela počítá se zavedením lhůty zápisu do pěti pracovních dnů. Změny by měly nabýt účinnosti od 1. července letošního roku. Na zápis do obchodního rejstříku čekají české společnosti v porovnání se zahraničím neúměrně dlouho. Soudy musejí dodaná data ověřovat, což je podle Pospíšila nadbytečné, protože za notářsky ověřené informace už ze zákona ručí notáři. Zbytečné je prý také to, aby agenda spadala pod soudce, ti by měli řešit až možná odvolání proti rozhodnutí soudních úředníků.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme