Sněmovna o transformaci Českých drah

Sněmovnou zřejmě projde i přes odpor ODS vládní návrh zákona o ochraně dětí. Ten má nahradit nynější vyhlášku, která nemá potřebnou právní oporu. Poslanci by také na dnešní schůzi kromě jiného měli rozhodnout o transformaci Českých drah.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak vyjíždí ze stanice | Foto: Jan Rosenauer

Poslanci mají dnes rozhodnout o transformaci Český drah. Podle návrhu ministra dopravy Jaromíra Schlinga mají z Českých drah vzniknout dvě společnosti: "Akciová společnost České dráhy by měla provozovat železniční dopravu, tedy vozit lidi, náklad a současně provozovat dráhu, tedy stavět tu cestu vlakovou pro nejen vlastní vlaky ale i vlaky jiných železničních společností, ale ty železniční tratě zůstanou ve vlastnictví státu."

Dvě společnosti budou mít jména akciová společnost České dráhy a státní organizace Správa železniční dopravní cesty. Podle odborového předáka zaměstnanců na železnici Jaromíra Duška je tento návrh pro odboráře přijatelný. "No já myslím, že je to jakési z naší strany krajně přijatelné řešení, kde je trošku nepřesně řečeno, že správa dopravní cesty bude spravovat: Ona uzavře smlouvu s akciovou společností na tuto správu, takže akciová společnost bude takovým dvojjediným správcem - jednou provozovatelem drážní dopravy a jednou správcem dopravní cesty. A já věřím, že i po transformaci takto přijaté vládním návrhem jako to jezdí dneska."

Napilno budou mít kromě poslanců i senátoři. Ti například rozhodnou, zda v obcích bez zastupitelstev budou volby. Příslušný zákon zachovává pětiprocentní hranici pro vstup do zastupitelstva a stanovuje volební dny na pátek a sobotu. Senátoři budou také v krátké době už podruhé projednávat zrušení povinnosti pohřbívat nenarozené lidské plody. Kromě dalších bodů budou členové horní parlamentní komory diskutovat i o novele přestupkového zákona. Ta rozšiřuje okruh přestupků a také zvyšuje pokuty za některé z nich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme