Sněmovna o utajených porodech a dědické dani

Sněmovna by měla mít na programu první čtení dalších nových zákonů a odpoledne pak ústní interpelace poslanců na ministry. Poslanci mají projednat mimo jiné lidovecké novely uzákonění takzvaných utajených porodů a okamžitý poporodní souhlas rodiček s adopcí. Skupina poslanců Občanské demokratické strany zase navrhuje zrušení daně dědické, daně darovací i daně z převodu nemovitostí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání ve sněmovně

jednání ve sněmovně | Foto: Michal Doležal

Jeden z autorů předlohy - Hynek Fajmon z ODS - tvrdí, že výběr uvedených daní je velmi neefektivní. Podle Fajmona je totiž celý systém výběru velmi nákladný při porovnání s tím, co se vybere. "Podle odpovědi pana ministra financí se výběrem těchto daní zabývá 341 úředníků a celkové náklady na výběr těchto daní dosahují 140 miiónů. Jejich výtěžek je 500 miliónů, takže je skoro zbytečné se něčím takovým zabývat."

Ministr financí Bohuslav Sobotka ale i přesto se zrušením daní dědické, darovací a z převodu nemovitostí nesouhlasí. Jak Radiožurnálu Sobotka dál řekl, za návrhem ODS vidí především snahu rozvrátit současný daňový systém. "To není argument proti tomu aby se zdaňovala velká dědictví. Je to způsob redistribuce, je to výraz toho, že daně by měly sloužit také k přerozdělení prostředků od těch bohatších k chudším a Česká republika je jediná země v porovnání se zeměmi Evropské unie,s která nemá dědickou daň darovací v první skupině a zrušení dědické daně by nás zařadilo na okraj Evropy."

Sněmovna se bude zabývat i pomluvou jako trestným činem. Už by jím být neměla. Aspoň tak to navrhuje skupina poslanců, a to napříč politickým spektrem. Jedním z nich je i unionista Karel Kühnl. Podle něj se kvůli pomluvě poměrně často soudí veřejně činné osoby s novináři. A to - jak tvrdí Kühnl - není ve většině vyspělých zemí zvykem. Návrhem na zrušení pomluvy jako trestného činu by se poslanci měli zabývat právě dnes. "My se domníváme, že něco takového nepatří do našeho právního řádu, že proti pomluvě má mít každý právo se účinně bránit občanskoprávní cestou, a to účinně. Proto také jsme do návrhu zahrnuli povinnost soudu rozhodnout do dvou měsíců od podání žaloby. To je účinná satisfakce."

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme