Sněmovna o změně ústavy

Omezením imunity členů parlamentu a přímou volbou prezidenta se dnes budou zabývat poslanci. Podle návrhu vlády by poslanci a senátoři měli ztratit mandát tehdy, když je soud pošle do vězení za úmyslný trestný čin a rozsudek nabude právní moci. Ani sněmovnou nebo senátem odmítnuté trestní stíhání jejich členů by už nebylo navěky, ale jen po dobu výkonu jejich funkce. Pak by se mohlo obnovit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Další změna se podle vicepremiéra Pavla Rychetského týká případu, kdy sněmovna nebo senát odmítnou vydat svého člena k trestnímu stíhání. "Dnešní dikce ústavy říká, že v takovém případě je jeho trestní stíhání navěky vyloučeno. Navrhujeme odstranění toho slova navěky s tím, že nahrazujeme slovy po dobu trvání mandátu."

Debatovat se ale bude i o tom, zda by prezident přece jen neměl být volen přímo, tedy ve všelidovém hlasování. Předloha ale upravuje i řadu dalších věcí. Podle premiéra Vladimíra Špidly je třeba důležité rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu na hospodaření s veřejnými financemi.

Jak, na to se Radiožurnál ptal místopředsedy ústavně právního výboru sněmovny Zdeňka Koudelky z ČSSD: "Především jde o to, aby Nejvyšší kontrolní mohl kontrolovat nejen hospodaření státu, ale i jiných subjektů, které hospodaří s veřejnými penězi, především ze zákon o hospodaření krajů a obcí, ale i jiných třeba České televize nebo Českého rozhlasu, tedy jiných subjektů, které hospodaří s povinnými platbami, jakoby s daněmi, byť se to daně nenazývá."

Vicepremiér Pavel Rychetský před časem řekl, že si nemyslí, že by vládní návrh parlamentem prošel. Existuje totiž řada návrhů změn od samotných poslanců a senátorů. "Domníváme se, že nejkorektnější postup je, aby tento vládní návrh novely byl dalším podkladem k diskuzi zákonodárných orgánů, které by měly konečnou podobu změny ústavy, která bude mít potřebnou většinu, upravit ze všech těchto návrhů."

I když jde o vládní návrh novely, unionistka Hana Marvanová věří, že většina zákonodárců ji nakonec podpoří. Současně ale Marvanová připouští, že rozprava ve Sněmovně bude asi bouřlivá."S většinou změn, které navrhuje v ústavě vláda, souhlasím. Já předpokládám, že ten vládní návrh bude postoupen do dalšího čtení a že se jím bude zabývat ústavní komise."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme