Sněmovna odhlasovala odchod do důchodu v 65 letech

První etapa důchodové reformy ministra Petra Nečase prošla sněmovnou. Pokud návrh schválí i Senát a podepíše prezident republiky, měli by po roce 2030 bezdětné ženy, matky jednoho dítěte a muži odcházet do důchodu v pětašedesáti letech. Norma také prodlužuje dobu povinné platby důchodového pojištění z 25 na 35 let. Lepší důchody by měli mít lidé, kteří se nejméně 15 let starají o své postižené či bezmocné blízké.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, senioři

důchodci, senioři | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Prodlužovat by se ale měla i doba pobírání předčasné penze. V současnosti mohou lidé jít do předčasného důchodu až o tři roky dřív. V době, kdy penzijní věk dosáhne 65 let, by to mělo být až o pět let dřív. Povinná doba pojištění by se prodloužila z 25 na 35 let a náhradní doba za studium by se už nezapočítávala. Matky dvou a více dětí by mohly odejít do penze 64, respektive 62 letech.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas už dříve avizoval, že v případě neschválení reformy visí nad další existencí koalice otazník. Konečné hlasování zákonodárců proto ocenil: "Česká republika vzhledem k demografickému vývoji potřebuje důchodovou reformu a je nesmírně dobře, že většina Poslanecké sněmovny se zachovala zodpovědně a tento návrh schválila."

Stejně vidí výsledek hlasování i lidovec Cyril Svoboda. "Všichni po zvážení všech argumentů pro a proti nakonec podpořili tuto reformu, takže koalice ukázala svou soudržnost."

Opozice s návrhem nesouhlasila

Podle komunisty Miroslava Opálky vzala vláda reformu ze špatného konce: "Ta reforma měla napřed začít dohodou o cíli - a ne o krocích, které vedou jako by do neznáma, i když nepodezřívám vládu, že by nevěděla, k jakému cíli kráčí. Žel, nesděluje to veřejnosti, a to jsme se snažili vysvětlit." Opálka chtěl novelu zamítnout, to se mu ale nepodařilo. Právě poslanec Opálka v podvečerním Radiofóru o reformě diskutoval se sněmovní kolegyní Alenou Páralovou (ODS).

Stínový ministr práce za ČSSD Zdeňka Škromach už dříve kritizoval, že neexistuje širší dohoda o cíli reformy. Chybí mu například informace o tom, jak vysoký bude důchod, nebo kolik na něj budou lidé platit. Určité skupiny těžce pacujících lidí by pak podle Škromacha měly chodit do důchodu dřív než ostatní. Jeho návrh neprošel.

Škromach se už ale spoléhá na vítězství své strany ve volbách: "To není dobrá zpráva, protože byla propasírována většinou jednoho, dvou hlasů, to si myslím, že u důchodů je varování. Takové změny nemusí být stabilní." Proti reformě jsou i odbory a byla jedním z důvodů jejich pondělní výstražné stávky.

Penzijní systém dlouhou dobu fungoval bezproblémově, ale poslední roky Evropa stárne a Česká republika také. V roce 2030 se očekává demografický zlom. Na sto pracujících by mělo připadat už jednaosmdesát penzistů.

Druhá etapa důchodové reformy se má týkat penzijního připojištění a třetí etapa by mohla umožnit přesměrovat část odvodů do spoření u penzijních fondů.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme