Sněmovna odložila debatu o zdravotnictví, po Emmerové chce zprávu

Sněmovna se dnes mimořádně zabývala tématem zdravotnictví. Rozprava však téměř ani nezačala, protože hned po úvodním slově ministryně zdravotnictví Milady Emmerové (ČSSD) poslanci tento bod přerušili. Do úterý chtějí od ministryně písemnou zprávu, k diskusi se vrátí příští týden ve čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Ministryně zdravotnictví zahájila útokem na média i politiky a vytkla jim, že se zabývají dezinformacemi místo věcných problémů. "Jsou to promyšlené koordinované akce," zhodnotila Emmerová kroky svých oponentů.

Ohradila se mimo jiné proti názorům, že hodlá rušit právo občanů na svobodnou volbu lékaře či namísto pojišťovenského systému zřídit národní zdravotní službu se silným vlivem státu. Zubařům vytkla, že hrozí vypovídáním smluv se zdravotními pojišťovnami a chtějí ošetřovat za hotové.

Poslankyně opoziční ODS Lucie Talmanová, která debatu o stavu českého zdravotnictví prosadila, pak na adresu Emmerové řekla, že z téměř hodinového vystoupení je zděšena. "Okamžité řešení bezprostředně vedoucí alespoň ke stabilizaci systému zdravotnictví a zejména zdravotního pojištění, které se ocitá ve velkých problémech, toho se mi nedostalo," zdůraznila Talmanová.

Ministryně reagovala slovy, že neví, co konkrétně poslankyně Talmanová, která není zdravotník a nemá zkušenosti s řízením, dnes vlastně chtěla slyšet. "Patrně možná chtěla slyšet přehled tisku co je psáno o Emmerové. To bych jí také mohla poskytnout, to jsou opravdu zajímavé historie," poznamenala ministryně.

Občanští demokraté ministryni dlouhodobě kritizují. Stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek nedávno uvedl, že návrh zdravotní koncepce, jak ho Emmerová předložila, by vedl k destabilizaci zdravotního systému a prudkému zhoršení péče. "Materiál potvrzuje všechny obavy o návratu zpět k tuhé socialistické centralizaci zdravotního systému," řekl.

Koncepcí zdravotnické péče a krátkodobými opatřeními, která mají situaci v resortu stabilizovat, se bude 15. dubna zabývat tripartita. Poté materiál projedná vláda.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme