Sněmovna odsunula o dva týdny Lisabonskou smlouvu

V Poslanecké sněmovně se dnes krátce mluvilo a hlasovalo o vztahu Česka a Lisabonské smlouvy. Členové dolní komory smlouvu, která reformuje Evropskou unii, odložili na pozdější termín. Vrátí se k ní podle návrhu Občanské demokratické strany tak, by se o ní hlasovalo asi 17. února. Co nejdřív chtěli Lisabonskou smlouvu schválit koaliční zelení a lidovci a hlavně opoziční sociální demokraté, O odklad stáli z rozdílných důvodů vedle občanských demokraté i komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lisabonská smlouva rozdělila Poslaneckou sněmovnu | Foto: Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška

Nejsilnější vládní strana požaduje nejprve vypracování novely jednacího řádu sněmovny, která by nedovolila české vládě rozhodovat o případném dalším předávání pravomocí do bruselské centrály Evropské unie bez souhlasu Poslanecké sněmovny a Senátu. Komunisté zase chtějí, aby se smlouva probrala až po jejich návrhu na referendum k jejímu přijetí.

Podle premiéra, předsedy ODS Mirka Topolánka byla dosavadní několikahodinová debata ke smlouvě "přehlídkou ztraceného času", která nepřinesla ani nic nového. Současně dodal: "Tu smlouvu jsem vyjednal a míním pro ni hlasovat. Důvodem není to, že by se mi tato smlouva natolik líbila, ale protože nevidím jinou alternativu. Beru to jako určitou daň našemu členství v Evropské unii, které pokládám za pozitivní. Pokládám Lisabonskou smlouvu za horší než smlouvu z Nice. Nemíníme si ale nechat vykládat, jak poškozujeme Českou republiku."

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek po odkladu Lisabonské smlouvy řekl: "Vládní koalice už dlouho hazarduje se jménem České republiky v Evropě. Jestli v tom chtějí pokračovat, tak doufám, že je to poslední obstrukce, kterou volí, a že 17. února budeme hlasovat."

Hlasování o dokumentu z Lisabonu si dál přejí i lidovci. Radiožurnálu vysvětlil tento postoj ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda (KDU-ČSL): "Jsme připraveni smlouvu ratifikovat kdykoliv, okamžitě, nemáme s ní žádný vážný problém. Myslím si, že stejně je na tom i většina občanů České republiky. Tady je to bohužel taková vnitropolitická bitva. Uděláme všechno pro to, aby Lisabonská smlouva ratifikována byla."

Strana zelených dává na pokračování najevo, že odkládání rozhodnutí o vztahu Česka a Lisabonské smlouvy je podle ní samoúčelné. Jak upozorňují členové nejmenší vládní strany, vede to k diskreditaci naší republiky na mezinárodním fóru.

I přesto, že u poslanců neuspěl komunistický návrh na referendum k Lisabonské smlouvě, byl předseda KSČM Vojtěch Filip spokojený. Posunem o dva týdny totiž podle něj vznikl prostor i na to, aby se sněmovna referendem zabývala: "Reálně nám to dává šanci, aby Poslanecká sněmovna začala projednávat zákon o referendu k Lisabonské smlouvě a dala tak občanům možnost, aby se rozhodli o další integraci Evropy."

Český parlament je posledním z unijních států, který se k dokumentu zatím nevyjádřil, přestože jsme aktuálně předsednickou zemí EU. Smlouvu schválilo už 25 zákonodárných sborů v Unii. Jediní Irové Lisabonskou smlouvu odmítli, možná o ní ale budou hlasovat ve druhém referendum.

O Lisabonské smlouvě jsme podrobně mluvili v poledních Ozvěnách dne. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ!

K tématu si můžete také přečíst:
Poslanci o Lisabonské smlouvě nerozhodli, vrátí se k ní dnes
Koalice chce Lisabonskou smlouvu schválit do měsíce, ČSSD třeba už dnes
Čeští politici se dál přou o Lisabonskou smlouvu
Čeští politici odsouvají debatu o Lisabonské smlouvě
Lisabonská smlouva zatím nenašla podporu ani v Senátu
Sněmovna přerušila debatu o Lisabonské smlouvě, vrátí se k ní v únoru

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme