Sněmovna odvolala ředitelku VZP Musílkovou, nahradí ji Čekal

Sněmovna dnes odvolala Jiřinu Musílkovou z čela Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pro bylo 101 ze 174 přítomných poslanců. Dolní komora má ještě dnes volit nového ředitele pojišťovny. Novým prozatímním ředitelem se stal ředitel pražské pobočky pojišťovny a člen týmu nuceného správce VZP Josef Čekal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Musílková | Zdroj: ČTK

Pro odchod Musílkové byli podle očekávání sociální demokraté a komunisté. Poslanci ODS, KDU-ČSL a US-DEU odvolání nepodpořili. Ministr zdravotnictví David Rath přiznal, že tak hladký průběh nečekal.

"Myslím, že těch 101 hlasů je velmi dobrý výsledek. Po odvolání paní ředitelky Musílkové doufám, že proběhne i volba nového ředitele. Teď jsme byli v první fázi jakéhosi krizového řešení. Druhá fáze, kterou teď otevíráme, je fáze stabilizace," řekl ministr.

"Jmenování jakéhosi prozatímního ředitele v situaci, kdy správní rada pojišťovny vyhlásila řádné výběrové řízení rozhodně nepřispěje ke stabilizaci," vysvětlila poslankyně Lucie Talmanová důvody, proč občanští demokraté hlasovali proti odvolání Musílkové.

Novým prozatímním ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny se stal šéf pražské pobočky VZP a člen týmu nuceného správce pojišťovny Josef Čekal. V tajných volbách získal od poslanců 100 ze 167 odevzdaných hlasovacích lístků. Ve funkci se chce v první řadě zaměřit na uklidnění situace v naší největší zdravotní pojišťovně.

"Chceme přesvědčit naše klienty, že jsme stabilní organizací, která funguje, že nejsme spolek zločinců, jak bylo mnohdy prezentováno," řekl Čekal.

Ministr Rath viní Musílkovou z dluhů, do kterých se VZP dostala. Bývalá ředitelka zodpovědnost necítí, už dříve uvedla, že ministerské vyhlášky proti plánu VZP stanovovaly vyšší úhrady, než mohla pojišťovna platit. V současnosti se pohybuje finanční ztráta VZP kolem jedenácti miliard a zdravotníci kvůli zpožděným platbám hrozí stávkami.

Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme