Trestní oznámení za OKD? Je iracionální, že komise chce obvinit téměř každého, reaguje Dlouhý

Sněmovna se začala zabývat závěry vyšetřovací komise k OKD a podanými trestními oznámeními. Šéf komise Lukáš Černohorský z Pirátské strany jich kvůli privatizaci společnosti podal osm na celkem čtrnáct lidí, včetně exministrů Bohuslava Sobotky, Milana Urbana nebo Vladimíra Dlouhého.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Dlouhý | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Sobotka, Urban i Dlouhý odmítají, že by při privatizaci porušili zákon. Podle Černohorského se politici i úředníci v souvislosti s privatizací dopustili celé řady pochybení i úmyslných porušení zákona.

„Případ privatizace a následného krachu těžební společnosti OKD nenávratně poškodil důvěru občanů ve spravedlnost a demokratický systém parlamentní demokracie,“ prohlásil předseda sněmovní vyšetřovací komise k OKD Lukáš Černohorský (Piráti).

Nenávratně poškozená důvěra v demokracii

Policie šetří trestní oznámení sněmovní vyšetřovací komise k OKD na exministra Dlouhého

Číst článek

„Je totiž důležité říci, že kauza OKD po sobě nezanechala jen obrovské materiální škody, vyčíslitelné penězi, ale také nenávratně poškodila důvěru občanů ve spravedlnost a demokratický systém parlamentní demokracie,“ prohlásil Černohorský. „Dovoluji si tvrdit, že minimálně já jsem během vedení komise obdržel od občanů spoustu reakcí, které se shodovaly s tímto tvrzením v několika bodech. A to sice, že nevěří ve spravedlivé potrestání viníků, ve fungování systému a že celé vyšetřování je jakýmsi honem na čarodějnice,“ doplnil.

‚Nespravedlivé obvinění‘

Komise chtěla podat trestní oznámení na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a za ODA Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického. Trestnímu oznámení budou podle Černohorského čelit také podnikatelé Zdeněk Bakala a Viktor Koláček, kteří byli s OKD spojeni, i další lidé.

Prezident Hospodářské komory a bývalý ministr Vladimír Dlouhý na brífinku opět odmítl, že by se choval nezákonně a neeticky při privatizaci těžební společnosti OKD. Dlouhý uvedl, že považuje za iracionální, že komise chce obvinit téměř každého, kdo se během 30 let k privatizaci OKD přiblížil.

Dlouhý obvinění odmítá, považuje je za neadekvátní a nespravedlivá. „Vše jsem dělali v dobré víře, bez jakékoliv představy, že bychom byli součástí nějakého privatizačního komplotu. Neneseme odpovědnost za to, co se dělo potom, ale upozorňuji, že v té době byla obrovská masivní poptávka po privatizaci,“ řekl. Už dříve uvedl, že se nemůže ubránit pochybnostem ohledně politické motivace konání vyšetřovací komise.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme