Sněmovna opět dala zelenou kontaktnímu norování, přehlasovala Senát

Lovečtí psi se při výcviku zřejmě budou moci dostávat do kontaktu s lovenou zvěří. Umožňuje to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Poslanci dnes totiž přehlasovali Senát, který jim v lednu novelu vrátil s tím, že si kontaktní norování nepřeje. Předlohu ještě musí posoudit prezident.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

liška

liška | Foto: Archiv ČRo

Pes a liška jsou teď ve cvičné noře odděleni mřížkou, která brání jejich vzájemnému napadání. PřI výcviku ale zřejmě bude možné tuto mřížku odstranit. Senátní verze, tedy ta zachovávající mřížku, dnes ve sněmovně neuspěla jen těsně - k jejímu schválení chyběly tři hlasy.

"Já věřím tomu, že i v okamžiku, kdy tento zákaz byl odstraněn, bude myslivecká veřejnost cvičit psy takovým způsobem, aby nedocházelo k týrání zvířat," komentoval postoj poslanců ministr zemědělství Petr Gandalovič z ODS.

Mezi poslanci, kteří kontaktní norování při výcviku hájí, je i Ladislav Skopal z ČSSD. "Myslím, že pro to, aby nedocházelo ke zbytečnému úhynu psů při norování, je potřeba tohoto výcviku. Není to o týrání, ale je to záležitost přírody, kdy psi v přírodě potom vyhánějí lišky z nory jako škodnou," argumentuje Skopal.

Naopak poslanec Strany zelených Přemysl Rabas je přesvědčen, že při výcviku za pomoci kontaktního norování může docházet k týrání zvířat. "Připouštím, že lišky je potřeba tlumit, jejich stav je nad normu, ale to tlumení je možné i jinými způsoby a i výcvik psa při bezkontaktním norování umožňuje vycvičit psa k tomu, aby při lovu lišky pomohl," namítá Rabas.

Přestože myslivci využívají při výcviku lovu hlavně lišky, lidé se setkávají i s jinými praktikami. Takovou zkušenost má například paní Jana z jednoho z kočičích útulků na jižní Moravě. "Setkala jsem se s tím tak, že se ztráceli kocouři. Začali jsme pátrat a přišli jsme na to, že soused je myslivec a chytá je do sklopce. Dokonce kočkám vyškubou drápy a zraní nohu, aby psa nepoškrábaly a moc rychle neutíkaly," tvrdí paní Jana.

Zástupci myslivců to ale odmítají. Mezi nimi i Jindřich Pecha z mysliveckého sdružení Perknov. "Odjakživa se k umělému norování používá liška. Lišky za tímto účelem jsou chované v klecích pod veterinárním dohledem, v čas potřeby se liška v kleci přinese do míst přesně určených k tomuto nácviku, tam se vpustí do nory, vběhne do kotle, tam je uzavřená a pak se pouští pes. Jiná varianta není," zdůraznil Pecha.

Martin Hromádka, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme