Sněmovna opět proti převodům nemocnic na obchodní společnosti

Sněmovna definitivně zakázala převádění krajských nemocnic na obchodní společnosti. Hlasy ČSSD a KSČM přehlasovala dolní komora parlamentu veto prezidenta republiky a znovu schválila novelu, která převody zakazuje do doby přijetí zákona o neziskových veřejných nemocnicích. Podle ODS je tato novela v rozporu s Ústavou a chce podat stížnost k Ústavnímu soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Předlohu opět prosadily hlavně ČSSD a KSČM, ale pro novelu byli i Táňa Fischerová a Svatopluk Karásek z poslaneckého klubu US-DEU. Novela získala 107 hlasů, pro přehlasování prezidentského veta stačil 101 hlas.

Levice se obává, že zisky nemocnic by mohly po jejich přeměně na obchodní společnosti plynout do jiných oblastí. Nemocnice se potom prý soustředí pouze na lukrativní obory.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová tvrdí, že pokud by všechny nemocnice fungovaly jako obchodní společnosti, nemohla by tak zaručit dostupnost zdravotnické péče: "Máme za úkol stanovit síť zdravotnických zařízení. A já potřebuji vědět při tvorbě té sítě, jakou nemocnici do ní dávám. Jestli má všechny základní obory, a jestli mám záruku, že toto složení oborů bude mít i za pět, deset let. A tak můžu garantovat dostupnost péče," řekla Českému rozhlasu.

Pravice naopak argumentuje zkušenostmi těch nemocnic, které už mají změnu za sebou a ekonomicky se jim daří. Péče o pacienty se přitom nezhoršila.

Občanští demokraté stále trvají na tom, že je norma zcela v rozporu s naší Ústavou, která každému zaručuje vykonávat jeho vlastnické právo. Stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil Českému rozhlasu potvrdil, že do 14 dnů podají stížnost k v tomto případě nejvyšší isnstanci, kterou je Ústavní soud.

Pro ty kraje, které převod nemocnic schválily před několika dny, začal závod s časem. Doufají, že je stihnou zapsat do obchodníku rejstříku dříve, než novela vstoupí v platnost.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme