Sněmovna jednala o pandemickém zákonu desítky hodin, poslanci nakonec měli omezenou délku projevu

Sněmovna ve středu odpoledne na návrh předsedy koaličního lidoveckého klubu Marka Výborného zkrátila poslancům možnost promluvit k novele pandemického zákona na dvakrát pět minut. Omezení se nebude vztahovat na řečníky s přednostním právem, jako jsou členové vlády nebo předsedové poslaneckých klubů. Návrh zazněl 30 hodin poté, co sněmovna začala v úterý dopoledne jednat.

Praha (Aktualizováno: 21:32 2. 2. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna drží minutu ticcha za Petra Uhla.

Poslanecká sněmovna drží minutu ticcha za Petra Uhla. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sněmovna jednala téměř den a noc, než vůbec schválila program mimořádné schůze. Na vině byly hlavně obstrukce poslanců SPD. Ti dali najevo, že chtějí jednání i nadále blokovat.

Obstrukce patří k parlamentní praxi, chce to trpělivost a výdrž, připustil Stanjura

Číst článek

Vládní strany – koalice Spolu, Piráti a Starostové – na prosazení novely trvají. Bez ní by totiž od března nemohl kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) zavádět případná další proticovidová opatření. 

Ve sněmovně zněly v úterý a v noci na středu monotónní projevy poslanců SPD. K ránu nastalo oživené poté, co předsedající schůze z řad vládních stran už několikrát napomenuli poslance SPD, že nemluví k věci.

Zástupci SPD se snažili navrhovat na program desítky různých bodů a sáhodlouze je zdůvodňovali. Poslanec SPD Jiří Kobza například chtěl do programu zařadit návrhy SPD, které se týkají přejmenování některých státních svátků nebo upravující trestnost nenávistných ideologií.

Předsedající schůzi Jan Skopeček z ODS pak nad ránem odebral slovo poslanci Oldřichu Černému z SPD, který mluvil hodinu a půl o veterinárním zákonu. Předtím mu Skopeček udělil několik napomenutí.

SPD následně podalo stížnost proti způsobu, jak Skopeček řídí schůzi. Tu ale většina poslanců v hlasování nepodpořila. „Nikdy jsem si nemyslel, že nám budete odebírat slovo. To je od vás velmi demokratické,“ komentoval Skopečkovy kroky předseda poslanců SPD Radim Fiala. 

Odpůrci pandemického zákona postavili u sněmovny šibenice. Napadli policisty, jednoho zranili

Číst článek

Předseda klubu SPD Radim Fiala ještě před půlnocí znovu navrhoval přerušit schůzi, a to do 1. září. Předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný vznesl protinávrh přerušit schůzi na jednu minutu. Fialův návrh nakonec koaliční poslanci zamítli.

Poté začali poslanci projednávat samotnou novelu. Ale ne na dlouho. Opoziční hnutí ANO si totiž vyžádalo dvouhodinovou přestávku. Předsedkyně klubu Alena Schillerová uvedla, že poslanci ANO projednávání vládní předlohy neblokují. Protože ale dolní komora jednala skoro nepřetržitě zhruba 24 hodin, zákonodárci podle ní potřebují čas na osobní hygienu. Schůze tak pokračovala až od 13.00.

Zkrácení vystoupení

Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Výborný uvedl, že sněmovní jednání o pandemické novele je už nutné posunout do finále, když, jak řekl, vnímá zřetelnou únavu i v řadách opozice. Navrhl zkrácení řečnické doby na dvakrát pět minut v běžné debatě i v té části jednání, kdy poslanci podávají a mohou odůvodňovat pozměňovací návrhy. Výborného požadavek Sněmovna podpořila hlasy 70 ze 119 přítomných poslanců.

V řádné sněmovní debatě ke sporné vládní pandemické novele i ve středu v podvečer opět kriticky vystupovali zejména poslanci opoziční SPD. Například poslanec z této opoziční strany Zdeněk Kettner v podvečer tvrdil, že do podzimu je čas předlohu probrat tak, aby nebudila žádné pochyby. „Nechápu o to víc ten tlak, když se říká, že pandemie nyní poleví,“ uvedl.

Z koalice vystoupila v podvečer Nina Nováková (KDU-ČSL), která uvedla, že byla k pandemickému zákonu skeptická. Poukázala ale na jeho chystané koaliční úpravy a zdůraznila, že je třeba mít nějaký podklad pro nejnutnější protiepidemická opatření.

50 tisíc e-mailů. Poslancům stále přicházejí zprávy kvůli novele pandemického zákona

Číst článek

Novela zákona

Novela pandemického zákona je podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nutná kvůli tomu, že platnost dosavadního zákona končí 28. února a poté by chyběla zákonná opora pro přijímání protiepidemických opatření. „Pandemický zákon je příprava na to nejhorší, nic víc, nic míň,“ prohlásil.

Nicméně SPD a hnutí ANO již dříve avizovali, že novelu pandemického zákona nepodpoří. Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moct zahrnout omezení širšího okruhu činností než teď. Nařízení izolace nebo karantény budou například moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou.

Zrychlené schvalování zákonů ve stavu legislativní nouze znamená, že poslanci vynechávají první čtení. Začínají druhým čtením, v němž mohou předkládat pozměňovací návrhy. Závěrečné třetí čtení pak může následovat bezprostředně.

Zdeňka Trachtová, cen, aur, ern, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme