Sněmovna podpořila církevní restituce

Sněmovna přes odpor opozice v prvním čtení podpořila vládní návrh na majetkové vyrovnání s církvemi. Církve by podle něj měly dostat zhruba polovinu svého někdejšího majetku a finanční náhradu 59 miliard korun během příštích 30 let plus inflaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpor poslanců ČSSD vůči návrhu zákona v 1. čtení neuspěl | Zdroj: ČTK

Levice nesouhlasila ani s rozsahem majetku určeného k vydání, ani s výpočtem náhrad.

Úspěšné projednávání v prvním čtení ocenil premiér Petr Nečas. "Církevní restituce jsou 20 let nevyřešeným problémem, který blokuje rozvoj tisíců obcí a měst v této zemi, a jsem rád, že se posunul do druhého čtení."

Přehrát

00:00 / 00:00

O propuštění návrhu do druhého čtení informovala ve Večerním Radiožurnálu zpravodajka Věra Masopustová

Naopak, proč odmítají restituce komunisté, vysvětlil předseda strany Vojtěch Filip: „Protože to není restituce, je to dar státu. A tedy všech občanů i hodně větší většiny občanů České republiky, kteří s tím nesouhlasí, nejsou věřící a má to být té malé části věnováno v rozsahu, který je neadekvátní situaci.“

Na noční jednání nedošlo

Opozice původně ohlásila velkou diskusi, která měla co do rozsahu odpovídat významu zákona o církevních restitucích. Koaliční poslanci si proto odhlasovali jednání a hlasování i po 24 hodině. To se zřejmě už opozici nechtělo absolvovat, a tak se o zákonu hlasovalo už pár minut po dvacáté hodině.

„Myslím, že jsme svědky největšího transferu majetku za posledních minimálně 100 let. A ty důsledky budou fatální. Protože zákon je připraven špatně, podklady jsou neregulérní a má dojem, že to, k čemu se tady schyluje, nebude pro tuto zemi do budoucna dobré,“ předpovídal bývalý ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák.

Ministryně kultury za TOP 09 a Starosty Alena Hanáková pak v závěrečném slovu uvedla: „Myslím si, že není v pořádku tady probírat, jestli by církve plnily svou funkci lépe, jestli by byly chudé, či bohaté. V této chvíli nám to ani nepřísluší. Nezávislost církví na státu je výdobytek sametové revoluce: nepodléhejme pokušení vrátit se do časů absolutistických panovníků, nebo do 50. let.“

Poslanci se chystají jednat o církevních restitucích až do noci

Číst článek

Vzhledem k tomu, že se opozici nepodařilo prosadit ani to, aby se návrhem před dalším schvalováním zabýval jiný než ústavně právní výbor a aby projednávání bylo prodlouženo o 20 dnů, půjde návrh do ústavně právního výboru. Pak ho čeká druhé a třetí čtení.

Koalice počítá s tím, že předlohu vrátí Senát a v tom případě by zákon mohl začít platit někdy v létě.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme