Sněmovna podpořila novelu, která upravuje rozdělování kauz u soudů

Novela zákona, která upravuje rozdělování kauz u soudu postoupila ve sněmovně do dalšího čtení. Normu, která by měla působit i v rámci boje proti korupci, chtěla koalice schválit v takzvaném zrychleném čtení, tedy hned při prvním hlasování. Tomu ale zabránila opozice, která prosadila její projednání v ústavně právním sněmovním výboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze | Foto: Tomáš Adamec

„Tato novela prosazuje tzv. kolečko, pokud to mám říci lidově, kdy jednotlivé spisy budou přidělovány jednotlivým soudcům podle toho, jakou mají specializaci, ale hlavně podle toho, jak budou postupně napadat na soud. Bude to zcela transparentní a jasné, proč určitý soudce rozhoduje v dané věci,“ vysvětlil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

ČSSD chce novelu podrobně probrat v ústavně právním sněmovním výboru. Podle poslance Jeronýma Tejce se sociální demokraté obávají, aby se naopak nedostávaly konkrétní kauzy k jednomu soudci a nebylo předem jasné, kdo se bude případem zabývat. Podle Tejce by mohla být tímto systémem ohrožena nestrannost a možná i nezávislost soudu.

Vláda předlohou reagovala na rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně způsobu přidělování věcí na jednom z okresních soudů.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme