Sněmovna podpořila odebrání platu odsouzeným poslancům a senátorům

Sněmovna a Senát by už nemusely posílat peníze odsouzeným zákonodárcům do věznic. Poslanci podpořili v prvním čtení návrh ODS, aby pravomocně odsouzení poslanci, senátoři a ústavní soudci přišli o platy. Měli by také ztratit nárok na náhrady a další benefity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 7.11.2012

Poslanecká sněmovna 7.11.2012 | Foto: Filip Jandourek

Takzvaný Lex Pekárek připravil šéf poslanců ODS Marek Benda. Reagoval tak fakt, že ani pravomocně odsouzený zákonodárce se zatím nemusí vzdát svého mandátu. Přijít by tedy měl alespoň o peníze.

Předkladatelé návrhu chtěli, aby ho sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení. Sociální demokraté ale tento požadavek vetovali. Pochybují totiž o tom, zda by se předloha mohla vztahovat už na současné volební období.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném odebrání platu i mandátu odsouzeným zákonodárcům jsme mluvili s šéfkou sněmovny Miroslavou Němcovou a předsedou klubu KSČM Pavlem Kováčikem

„Já nevím, proč opozice vetovala schválení v jednom čtení, možná, jestli si tam chtějí ještě zařadit nějakou zvláštní klauzuli kvůli panu poslanci Rathovi, to uvidíme. Ale já určitě nic dalšího měnit nechci,“ reagoval Marek Benda.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Milana Urbana je ale potřeba o návrhu ještě diskutovat.

„A je to debata ústavních právníků. Víte, jak to chodí: dva právníci, tři názory. Takže oni mají potřebu si to ještě vypovídat na výboru a pak uděláme nějaký závěr. Já myslím, že politický závěr bude jasný, že to podpoříme,“ dodal Urban.

Někteří právníci, třeba předseda Nejvyššího správní soudu Josef Baxa, totiž upozorňují, že nikdo neví jistě, jestli i poslanec za mřížemi není v kontaktu s voliči a třeba korespondenčním způsobem se jim snaží nějak pomáhat.

„Jestli tady budou zásadní výhrady odborníků, specialistů na ústavní právo, musíme je vzít v potaz a najít verzi, která by i tyto výhrady nějakým způsobem obrousila,“ připustila předsedkyně PS Miroslava Němcová z ODS.

Ve hře i ztráta mandátu

Poslanci dnes pustili do dalšího projednávání i návrh Němcové, aby odsouzení zákonodárci přišli rovnou o svůj mandát. To by ale mělo platit až pro příští volební období. Bylo by potřeba kvůli tomu změnit Ústavu. Návrh dostal k projednání ústavně právní výbor.

„Samozřejmě tento návrh podpoříme, protože to má logiku. Poslanec, který byl pravomocně odsouzen za trestný čin, by neměl dále býti ve sněmovně a měl by své místo přepustit někomu jinému. Dle mého názoru by měl mandát zanikat automaticky po rozhodnutí o vině a trestu,“ řekl poslanec ČSSD Jan Chvojka.

Odejmutí platu i mandátu zákonodárcům odsouzeným za úmyslný trestný čin podporují i komunisté. Předkladatele nynějších předloh ale podezírají z účelovosti.

„Podobný návrh, který toto řeší a řeší to šířeji, je tady již poněkolikáté z pera klubu KSČM. A nejdále se dostal do prvního čtení k zamítnutí,“ poznamenal šéf klubu KSČM Pavel Kováčik.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úpravách, které by zohledňovaly případné odsouzení zákonodárců, mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu senátor ČSSD a předseda ústavně-právního výboru Miroslav Antl

Jestli sněmovna obě předlohy nakonec schválí, dostanou se do Senátu. Senátor ČSSD a předseda ústavně-právního výboru Miroslav Antl je přesvědčen, že výborem předloha projde:

„Doufám, protože jsem optimista, že projde jakékoliv restriktivní opatření směrem k poslancům a senátorům.“

Někteří poslanci vyjádřili námitky, že i odsouzený zákonodárce může ve vězení pracovat, a měl by tedy pobírat plat. Například David Rath připravil asi šest návrhů zákonů.

„Každý odsouzený má právo pracovat, a pokud by pracoval tak, jako ostatní odsouzený, tak by mu náležely náhrady mzdy, jako ostatním odsouzeným,“ dodává Antl.

K odebrání platu má nejblíže Pekárek

Ze šesti poslanců, které sněmovna v tomto volebním období ke stíhání vydala, má k odebrání platu nejblíže právě Roman Pekárek. Norma se totiž vztahuje pouze na pravomocně odsouzené zákonodárce, a to zatím splňuje jenom on. Pekárek má do vězení nastoupit v pondělí.

V rozhovoru pro Radiožurnál tento týden znovu zopakoval, že se svého mandátu nevzdá: „Zkrátka proto, že ho mám, a zkrátka proto, že to vidím principielně. Jsem nevinný, nic jsem nespáchal, a proto nemám jediný důvod na faktu mandátu cokoli měnit,“ prohlásil Pekárek, kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci.

Změny se naopak nemusí obávat vazebně stíhaný David Rath, který se mandátu také nevzdal. Dokud v jeho kauze nepadne verdikt soudu, plat mu zůstane. Rath je ve vazební věznici od loňského května a každý měsíc mu na účet chodí zhruba 56 tisíc korun.

Věra Pfeifferová, Jan Richter, mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme