Sněmovna podpořila omezení imunity. V prvním čtení

Imunita českých zákonodárců by se mohla přiblížit evropskému standardu. Sněmovna totiž poslala do dalšího projednávání koaliční návrh novely ústavního zákona, který imunitu českým poslancům a senátorům omezuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Už by se ve volebním období nevyhnuli případným přestupkovým řízením a za trestný čin by mohli být stíháni hned, jak jim skončí mandát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti, poslanec Jiří Pospíšil (ODS)

Ministr spravedlnosti, občanský demokrat Jiří Pospíšil dobrý start novely vítá:

„Já jsem rád, že tento návrh prošel, i když pouze prvním čtením, to znamená další diskuse nás ještě čekají.Omezuje imunitu zákonodárců na evropskou standardní úroveň. Například ruší přestupkovou imunitu a omezuje trestně právní imunitu pouze na dobu, kdy dotyčný je poslancem, respektive zákonodárcem

Normu podpořila i levice

Podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce ale bude třeba projednat, jestli bude změna platit už pro tuto sněmovnu a jestli by se nemělo zrušení přestupkové imunity týkat více lidí ve vysokých funkcích:

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec za ČSSD Jeroným Tejc

„Tak je otázka, zda, pokud nebude přestupková imunita zachována u zákonodárců, zda má smysl u jiných povolání. Zda má smysl, aby speciální ustanovení měli soudci, někteří lidi v armádě a podobně,“ připomněl Tejc s odkazem na nutnost jednotných pravidel.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme