Sněmovna podpořila účinnější ochranu obětí domácího násilí

Oběti domácího násilí by mohly civilní soudy ochránit ještě před spácháním závažného trestného činu. Sněmovna poslala do dalšího čtení novelu zákona, která upřesní podmínky pro jejich ochranu. Nově by mohly civilní soudy rozhodnout o předběžném opatření i u případů pronásledování, nebo-li stalkingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí násilí | Foto: Womankind worldwide

Novela umožní soudům přijmout rychleji předběžná opatření vůči agresorovi, a tím v mnoha případech předejít tragickým následkům domácího násilí. Jasně totiž stanoví, co všechno musí oběť doložit, aby mohl být agresor vykázán z domácnosti.

"Oběť bude muset u soudu prokázat, že agresor na ni útočí, že způsobuje oběti příkoří. To znamená, nemůže to být pouhý šikanózní úkon, že si někdo vymyslí, že je obětí domácího násilí, a soud automaticky rozhodne," upřesnil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Novela už také počítá i s ochranou obětí stalkingu. Civilní soud díky ní může pronásledovateli za výše udaných podmínek například zakázat, aby se ke své oběti přibližoval, posílal jí krátké textové zprávy nebo e-maily.

S obsahem novely občanského soudního řádu nemá problém ani sociální demokrat František Bublan. "Od té doby, co jsme zavedli trestnost za domácí násilí a ta příslušná opatření, tak praxe ukázala, že ještě se objevují nějaké problémy, a toto je pouze reakce na to, jak ta dosavadní praxe probíhá."

Novelu teď posoudí sněmovní ústavně právní výbor.

Související příspěvky:
Zlepší se ochrana obětí domácího násilí a stalkingu?
Nebezpečné pronásledování se dostalo jako trestný čin do novely trestního zákoníku
Ve 40 procentech českých domácností dochází k domácímu násilí
Třetinu případů domácího násilí policisté zaznamenávají na severu Moravy
Poslanci chtějí vykázat domácí agresory z bytu

Marika Táborská, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme