Sněmovna podpořila vyslání vojenských policistů do Iráku

Vyslání 150 českých vojenských policistů do Iráku už nic nestojí v cestě. Po Senátu jejich misi schválila i Poslanecká sněmovna, a to i díky opoziční ODS. Zdaleka ne všichni koaliční poslanci totiž hlasovali pro. Vojenští policisté budou v Iráku pomáhat při udržování pořádku a kázně a při vyšetřování válečných zločinů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci | Foto: Jiří Hošek

Rozhodnutí Sněmovny předcházela včera několikahodinová velmi vyhrocená debata. Proti vyslání našich vojáků do ciziny se nakonec kromě komunistů postavili také někteří poslanci vládních stran. Petr Nečas z ODS to považuje za selhání koalice. "Je zjevné, že v dnešním hlasování utrpěla vládní koalice debakl, protože nebýt masivní podpory poslanců ODS, tak by tento návrh, který vyžadoval 101 hlasů, neprošel."

Komunisté totiž byli proti a vládní koalice nebyla při hlasování jednotná. S odjezdem policistů do Iráku nesouhlasí například poslanec Zdeněk Koudelka z ČSSD. "Můj názor na tu věc vychází z toho, že útok bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN je v rozporu s mezinárodním právem a jestliže je v rozporu útok, tak je v rozporu s mezinárodním právem i následná okupace a domnívám se, že Česká republika se nemá protiprávních věcí účastnit."

Zejména Vladimíru Špidlovi má ODS proto za zlé, že si podporu koaličních zákonodárců nedokázal předem zajistit. Premiér to ale odmítá - nejdůležitější je podle něj výsledek hlasování: "Já mám za zlé ODS také mnoho věcí; prostě většina byla dostatečná, a je to potřebné pro Českou republiku."

Čeští vojenští policisté by měli v Iráku pomáhat při výcviku tamějších policistů, udržování pořádku a kázně, šetření trestných činů, vyšetřování válečných zločinů proti lidskosti a pátrání po zbraních, výbušninách a drogách. Měli by se podílet i na budování silničních zátarasů, kontrolních bodů a na protiteroristické činnosti.

Stejně jako Senát poslanci nakonec podpořili i další působení pěti stovek našich vojáků ve vojenských misích na Balkáně.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme