Sněmovna podpořila zabavování řidičáků i neplatičům alimentů na studující do 26 let

Řidičský průkaz by mohli exekutoři v budoucnu zabavovat i neplatičům alimentů na studující děti do 26 let. Zatím se toto opatření využívá u vymáhání výživného na děti do 18 let. Sněmovna v prvním čtení schválila novelu, která tuto hranici posunuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidičský průkaz (ilustrační foto) | Foto: Alena Palečková

Novelu exekučního řádu navrhla skupina poslanců z KSČM, ANO a ČSSD. Podle komunistického poslance Zdeňka Ondráčka by prodloužení věkové hranice mohlo ulehčit život řadě mladých lidí.

„Mnoho rodičů hledá cestu, jak ukončit svou vyživovací povinnost a jak nepodporovat svého biologického potomka, aby dál studoval. V tomto případě, pokud oni přestanou platit výživné, tak neúplná rodina má většinou problém, jak zabezpečit studium na vysoké škole,“ řekl za předkladatele Ondráček.

Podle předsedy sněmovního ústavněprávního výboru Jeronýma Tejce z ČSSD je tento návrh sice sporný, ale účinný.

„Je to metoda, která je mnohdy účinnější než exekuce jako taková či trestní řízení, které vede spíš k tomu, že daná osoba už nezaplatí vůbec nic. Věc prodiskutujeme na výboru a budeme chtít také vyhodnocení toho, jak vlastně toto funguje a co to může přinést za pozitiva, ale také rizika a negativa,“ uvedl Tejc.

Ročně exekutoři zabaví neplatičům alimentů na děti do 18 let přes dva tisíce řidičských průkazů. Ve většině případů pak dlužníci výživné urychleně doplatí. Řidičský průkaz není možné podle řádu pozastavit jen motoristům, kteří jej potřebují pro získávání peněz na své živobytí a závazky.

ČRo, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme