Sněmovna podpořila zavedení trestní odpovědnosti firem

Firmy by už neměly být v případě porušení zákona beztrestné. Sněmovna poslala do dalšího projednávání novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Soudy by je mohly za trest zrušit, nechat propadnout jejich majetek nebo jim zakázat činnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a poslanec ČSSD Jeroným Tejc | Zdroj: ČTK

Zařazení novely do naší legislativy vyžaduje Evropská unie. ODS, jak řekl ministr spravedlnosti a místopředseda strany Jiří Pospíšil, má k předloze spíš rezervovaný postoj.

„Je třeba si uvědomit, že na trestní odpovědnost právnických osob není jednoznačný názor, že i právní teoretici na to mají rozdílný názor. Česká republika to dnes přijímá hlavně proto, že to po nás chce Evropská unie a že jsme se k tomuto zavázali,“ podotkl Pospíšil.

Firma se podle novely proviní, jestliže trestný čin spáchá nejen její manažer, ale i zaměstnanec nebo člověk, který je za firmu oprávněn jednat. Firma nebo organizace však bude odpovědná i tehdy, když se nepodaří konkrétního viníka dohledat.

Předlohu podpořili i poslanci sociální demokracie. Kde všude by se mohla novela využít, popsal poslanec ČSSD Jeroným Tejc:

„Případů může být mnoho, ať už se to týká korupce, tak i trestných činů na úseku životního prostředí. To je přesně ta oblast, kdy společnosti často zneužívaly toho, že byli potrestáni pouze jednotlivci, byla udělena jakási pokuta, ale společnost, která svým zanedbáním umožnila například právě přírodní katastrofu, za to žádnou zásadní odpovědnost nenesla.“

Pokud půjde o banku, bude ji moci soud zrušit až po vyjádření České národní banky. Podobně bude postupovat i v případech pojišťoven a dalších finančních institucí.

Předlohou se nyní se bude zabývat sněmovní ústavně právní výbor.

Martin Hromádka, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme