Sněmovna podporuje regulaci reklamy

Poslanci podporují omezení reklamy na tabákové výrobky a na nadbytečné užívání léků a alkoholu. Umožnit to má vládní návrh novely zákona o regulaci reklamy, který dnes prošel ve sněmovně do druhého čtení. Samostatnou předlohu, která omezuje reklamu na tabák předložili i poslanci KDU-ČSL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Ti dnes obvinili vládu z toho, že pasáže zákona o omezení tabákové reklamy převzala po dohodě od tabákových koncernů a o omezení kouření vlastně neusiluje. Podle lidovce Josefa Janečka vláda ve svých názorech na kouření obrátila o 180 stupňů.

Normu, která se týká především omezení reklam na tabák a léčiva, prodejná bez předpisu, hodnotí rozporuplně zpravodaj k vládní předloze, poslanec Tomáš Teplík z ODS. Ten konkrétně nesouhlasí s tím, že se na přípravě legislativních úprav podílelo kromě ministerstva průmyslu také ministerstvo zdravotnictví, "které prokazuje jednak nekoncepčnost a jednak nemá ujasněno čeho chce dosáhnout. Jeho vstup do této problematiky mi připadá jako vstup pro vstup, aby k tomu Ministerstvo zdravotnictví něco řeklo, a to se v určité, pouze omezené míře, týká tabákové reklamy a ve velmi podstatné míře v reklamě na volně prodejná léčiva bez lékařských předpisů. Já to považuji za velmi nešťastné."

Záměrem novely je mimo jiné soulad české legislativy v této oblasti s právem Evropské unie. Poslankyně z výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Eva Fišerová dnes Radiožurnálu řekla, že kdyby záleželo jen na ní, reklamu na tabák by zcela zakázala: "Pokud bych mohla rozhodovat sama, tak bych reklamu na tabák postavila mimo zákon. Na následky kouření u nás umírá 60 lidí denně, náklady na zdravotnictví z léčení následků kuřáctví představují 27 miliard korun ročně. Tato částka samozřejmě nemůže být nahrazena z daní ani čímkoliv jiným, protože jde o nezvratné hodnoty a nenahraditelné hodnoty, jakým je lidský život a lidské zdraví."

Sněmovna dnes bude také hlasovat o vládní novele volebního zákona. Poslanci by měli rozhodnout také o tom, zda ústavním činitelům odejmou takzvané čtrnácté platy. Pokud bude vládní návrh schválen, připraví parlament o jeden plat všechny své členy, soudce, státní zástupce, členy prezidia Komise pro cenné papíry a zástupce ombudsmana.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme