Sněmovna posoudí návrh o trestní odpovědnosti firem

Firmy by mohly za závažné trestné činy stanout před soudem. Počítá s tím návrh zákona ministerstva spravedlnosti o trestní odpovědnosti právnických osob. Dnes ho mají ve druhém čtení projednat poslanci. S jasným verdiktem by tak od soudu neodcházeli jen konkrétní zástupci podniku, ale trest by mohl potkat i firmu samotnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil (ODS) ministr spravedlnosti. | Foto: Filip Jandourek

Soudy by je mohly zrušit, nechat propadnout jejich majetek nebo jim zakázat činnost. Česko je jedním z posledních států Evropské unie, který nemá otázku trestní odpovědnosti právnických osob vyřešenou.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil má ale k normě prý spíše rezervovaný vztah."Protože některé zahraniční zkušenosti ukazují, například od našich sousedů z visegrádské čtyřky, že tyto zákony nejsou vždy v praxi aplikovány a naopak přinášejí určité komplikace. Já doufám, že návrh, který byl zpracován velmi střídmě a racionálně, bude ku prospěchu a povede k posílení boje proti trestné činosti, proti korupci a tak dále," řekl Radiožurnálu.

Bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc normu vítá."Případů může být mnoho, ať už se to týká korupce, tak samozřejmě trestných činů na úseku životního prostředí. Myslím, že to je přesně ta oblast, kdy společnosti často zneužívaly toho, že byli potrestáni pouze jednotlivci, byla udělena jakási pokuta, ale společnost, která svým zanedbáním, svým jednáním, respektive nejednáním, umožnila například právě přírodní katastrofu, za to žádnou zásadní odpovědnost nenesla," uvedl.

Zákon kritizuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Obává se, že výrazně omezí pravomoci úřadu. Kartely by namísto něj mohla řešit policie. Obdobně některé veřejné zakázky, které zadávají státní firmy jako například ČEZ nebo České dráhy.

Pokud by policie zahájila vyšetřování těchto případů, automaticky by to znamenalo, že se antimonopolní úřad stejným případem nemůže zabývat.

Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme