Sněmovna potvrdila legislativní nouzi k platům soudců a sKartám

Poslanci narychlo rozhodují o platech soudců. Vládní novelu projednají ve stavu legislativní nouze. Soudcům totiž hrozí, že od ledna nebudou platit vyměřovací základy pro jejich mzdy. Ty současné totiž ke konci roku zrušil Ústavní soud a poslanci kvůli sporům o zdanění svých náhrad odmítli normu, která tento stav napravuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 7.11.2012 | Foto: Filip Jandourek

Podle vládní předlohy by soudci měli brát 2,75násobek průměrné mzdy, Ústavní soud přitom doporučil trojnásobek.

Opozice se proto obává, že i nový zákon o platech ústavních činitelů skončí u Ústavního soudu. Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc nicméně tvrdí, že jeho strana nebude projednání normy bránit, i když s ní nesouhlasí.

„Já neočekávám, a tak jsme se dohodli na poslaneckém klubu, že by kdokoli ze sociální demokracie podával pozměňovací návrhy k tomuto návrhu. Jsme si vědomi toho, že když tento zákon neprojde, tak soudci a státní zástupci s velkou pravděpodobností nebudou mít od ledna žádný plat,“ uvedl Tejc.

Premiér Petr Nečas (ODS)věří, že soudci nižší růst svých platů pochopí. Připomněl, že poslanci, senátoři a ministři přišli na platech v rámci úspor o víc než soudci.

„V celkovém objemu platů, které jdou pro ústavní činitele, tvoří platy soudců 80 procent a já jsem přesvědčen, že chápou rozpočtovou realitu, že chápou výrazně vyšší omezení, které mají ostatní ústavní činitelé, to znamená poslanci, senátoři a ministři, a že z tohoto pohledu budou návrh akceptovat,“ podotkl Nečas.

Zrychleně ve stavu legislativní nouze dnes sněmovna projedná i předlohu o vyplácení některých sociálních dávek i bez vlastnictví sKarty. Na návrh klubů ODS a TOP 09/STAN si poslanci odsouhlasili také možnost nočního jednání.

Obě předlohy, které už dopoledne doporučily ke schválení příslušné výbory, mají platit od ledna. Po sněmovně je ale ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Senát by se k nim měl sejít po Vánocích.

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme