Sněmovna potvrdila novelu umožňující řetězení pracovních smluv

Do zákoníku práce se vrací řetězení pracovních smluv na dobu určitou. Návrh Senátu potvrdili i poslanci. Opakované smlouvy na dobu určitou by měly využívat především firmy ve stavebnictví nebo zemědělství. Podmínkou je dohoda s odbory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 19. března 2013 | Foto: Filip Jandourek

Zákonodárci si od novinky slibují snížení nezaměstnanosti a větší jistotu pro zaměstnance.

„Umožní zaměstnavatelům daleko flexibilněji nabírat pracovníky, s vizí alespoň na rok je zaměstnat a v případě, že se osvědčí, může pokračovat dál v pracovní činnosti pro zaměstnavatele,“ řekl poslanec Miroslav Bernášek z ODS.

Podle něj to bude jeden z aspektů, který by mohl pomoci vyřešit zaměstnanost v některých regionech.

Zaměstnavatelé s takzvaným řetězením pracovních smluv souhlasí. Podmínkou má být i dohoda zaměstnavatele s odborovou organizací. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl před časem řekl, že to nebude problém:

„V této době, kdy je vysoká nezaměstnanost, si myslíme, že i tyto pracovní poměry by mohly lidem pomoci překlenout dobu, kdy by mohli být nezaměstnaní. Myslíme si, že je to v tuto chvíli lepší než být nezaměstnaný.“

Právě s odbory se na novele zákoníku práce dohodli i zákonodárci. Za ČSSD to potvrdil poslanec Roman Sklenák.

„Pro nás byl rozhodující názor odborových svazů, které samy tuto úpravu navrhovaly a podporovaly. A pokud je názor odborářů, že toto pomůže zaměstnanosti a zaměstnancům, tak my jsme tuto jejich argumentaci vyslyšeli a zákon jsme také podpořili,“ uvedl.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme