Sněmovna potvrdila pokutu pro prezidenta NKÚ

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal musí zaplatit pokutu 50 tisíc korun, kterou mu uložil kontrolní výbor sněmovny. Na neveřejném jednání o tom dnes rozhodla celá dolní komora. Dohnal se totiž proti pokutě odvolal. Prezident NKÚ ji dostal za to, že poslancům neumožnil kontrolu hospodaření úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Dohnal, | Foto: Alžběta Švarcová

„Kontrolní výbor byl pověřen kontrolou hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu, zahájil ji, ale František Dohnal odmítl součinnost při této kontrole. Odmítl poskytnout podklady o hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu,“ vysvětlil předseda kontrolního výboru sněmovny, komunista Vladimír Koníček.

Poslanci se možným plýtváním na NKÚ zabývají už víc než rok, od doby, kdy na údajné Dohnalovy chyby v hospodaření upozornilo širší vedení úřadu. Podle poslance ODS Libora Ježka budou kontroly úřadu pokračovat:

„Vzhledem k tomu, že to je ve správním řízení, tak to bylo neveřejné a tudíž nelze potvrdit ani vyvrátit, jakým způsobem sněmovna o tomto odvolání rozhodla. Kontrolní výbor se i nadále domnívá, že prezident porušuje zákon o kontrole a že je povinen poskytnout součinnost. Proto budeme v kontrole pokračovat, je ovšem pravděpodobné, že ji v tomto volebním období nestihneme, takže celý proces zahájení kontroly bude muset učinit nová poslanecká sněmovna.“

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme