Sněmovna povolila jezy na Labi

Poslanci schválili výjimku pro stavbu jezů na Labi. Do zákona o ochraně životního prostředí ji prosadil v rámci pozměňovacího návrhu sociální demokrat Jaromír Schling. Záměr postavit na dolním toku Labe dva jezy a současně prohloubit dno až na 140 centimetrů přitom kritizuje Ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řeka | Foto: Jan Rosenauer

Přijatá výjimka v zákoně se vůbec nelíbí ministru Liboru Ambrozkovi. Podle něj je v rozporu se zákony Evropské unie a poškodí jistoty právního státu. "Myslím, že by to měl senát i prezident pečlivě posoudit, protože i evropské směrnice samozřejmě znají možnost výjimek na chráněných územích, ale musí se jednat o výjimku na konkrétní stavbu a ne obecné časově neomezené vyloučení stokilometrového úseku."

Poslanec Schling, který výjimku pro stavby jezu na Labi ve sněmovně prosadil, ale tvrdí, že jde o správný krok: "Umožní, aby opět bylo zahájeno územní řízení, a předpokládám, že dovedeno do kladného výsledku, takže by během dvou let mohla být stavba jezu zahájena."

Za ekologické odborníky z nevládních sfér řekla Radiožurnálu Eva Tilová, že tímto zákonem se dostáváme do rozporu s úmluvami Evropské unie v oblasti ochrany životního prostředí. "Zejména ochrany přírody a dá se očekávat i následky v podobě velikých sankcí pro Českou republiku. Nebudeme tím také plnit plán Natura a bohužel mám obavu, že to bylo schváleno záměrně před tím, než vstoupíme do Evropské unie, aby se rychle ty jezy postavily."

Zákon včetně zmíněné kontroverzní stavební výjimky teď ještě posoudí senát a prezident republiky.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme