Sněmovna požehnala transformaci Českých drah

Poslanci v opakovaném hlasování schválili vládní návrh zákona o transformaci Českých drah. Vláda prosadila, aby se dráhy rozdělily na státem vlastněnou akciovou společnost, která bude provozovat železniční dopravu, a na státní organizaci pod názvem Správa železniční dopravní cesty. Ta bude vlastnit železniční infrastrukturu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lokomotivy na nádraží

lokomotivy na nádraží | Foto: Jan Rosenauer

Sněmovna nejprve jen těsným poměrem hlasů rozhodla o tom, že Senátem zamítnutý zákon o drahách také nepřijme. Na návrh komunistických poslanců pak dolní komora parlamentu hlasovala opakovaně a zákon přijala. Stalo se tak i přes nesouhlas zákonodárců z ODS, US-DEU a KDU-ČSL, kteří tvrdí, že tento zákon nedokáže vytvořit skutečné tržní prostředí.

Podle generálního ředitele Českých drah Dalibora Zeleného ale zákon vytvoří stejné podmínky pro fungování všech dopravců na trhu. "Nebude to v zásadě změna jenom pro nás, bude to změna pro všechny partnery či konkurenty, kteří jezdí po železnici, že budou všichni platit stejné poplatky za použití železniční dopravní cesty, že všichni budou provozovat i osobní železniční dopravu za stejných finančních podmínek ve stejném prostředí".

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Zelený o transformaci ČD

Ministr dopravy Jaromír Schling říká, že díky schválené transformaci drah bychom v budoucnu se železnicí mohli být spokojenější. "I když se to jistě neprojeví okamžitě, je to pouze určitý krok, který vede k tomu, aby si České dráhy počínaly jako skutečný podnikatelský subjekt".

Poslanci také rozhodli, že stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil bude zástupcem sněmovny v evropském Konventu. Jde o diskusní klub, který má jednat o budoucí podobě Evropské unie po jejím rozšíření. Zahradilovým náhradníkem pak byl zvolen další poslanec ODS, předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas.

Jan Zahradil chce v Konventu reprezentovat antifederalistický proud, který u nás ztělesňuje ODS. "Budu samozřejmě reprezentovat takové postoje, o kterých si myslím, že jsou v souladu s českými národními zájmy. Jsou to postoje, které nejsou nijak extrémní, které budou velmi blízké postojům například Velké Británie, Irska, Švédska nebo Dánska - prostě některých takových menších evropských zemí nebo zemí, které jsou střízlivěji založeny, pokud jde o evropský integrační proces. Zcela otevřeně musím říci, že nebudu stát na straně příliš hlubokých federalizačních postupů, které ve střední Evropě propaguje především Německo".

Podle dřívější dohody šéfů parlamentních stran mají být v Konventu zastoupeny tři hlavní politické síly - ČSSD, ODS a Čtyřkoalice. Za vládní Sociální demokracii tam bude ministr zahraničí Jan Kavan. Senát svého zástupce vybere ve čtvrtek a podle všeho se jím stane Josef Zieleniec. Konvent začne o budoucnosti unie debatovat v březnu, závěrečný návrh reforem by měl být hotový na jaře roku 2003.

Poslanci a senátoři si budou moci od dubna vybrat, kdo je bude trestat za jejich eventuální přestupky. Definitivně o tom rozhodla sněmovna, když schválila přestupkový zákon. Zatím platí, že pokud se zákonodárce dopustí přestupku, řeší to mandátový a imunitní výbor parlamentu. Podepíše-li zákon prezident, budou si moci zvolit, zda jejich přestupky budou řešit jako dosud jejich kolegové z parlamentu, anebo příslušný správní orgán.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme