Sněmovna přehlasovala prezidentovo veto registrů o zdraví

Registry, v nichž stát shromažďuje údaje o zdraví obyvatel, budou dál fungovat. Umožnit to má novela příslušného zákona, kterou dnes znovu schválila sněmovna. Předlohu poslancům vrátil prezident Václav Klaus s odůvodněním, že se obsah normy dotýká základních práv a svobod občanů. Ukázalo se ale, že většina poslanců tuto obavu nesdílí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hlasování ve sněmovně | Foto: Stanislav Zbyněk

Předlohu podpořili a její schválení 124 hlasy ze 173 přítomných prosadili koaliční politici a komunisté, kteří obavy prezidenta nesdílejí. Důrazně je odmítla i ministryně zdravotnictví Marie Součková. "Tyto registry jsou velmi dobře ohlídané a nemůže tam vstupovat, jak by si kdo myslel, kdokoli a jakkoli," ujišťuje.

Schválená norma předpokládá, že v registrech nebudou uvedena jména a adresy lidí, kterých se údaje týkají, jako identifikační znak v nich ale zůstanou rodná čísla. To vadí občanským demokratům, kteří hlasovali proti přijetí novely. "My jsme opakovaně překládali návrhy na anonymizaci registrů. Byli jsme neúspěšní. Já se ztotožňuji se stanoviskem prezdenta republiky," říká Milan Cabrnoch z ODS.

Podle dalšího poslance ODS Miroslava Ouzkého strana s existencí státních zdravotnických registrů souhlasů, požadují ale, aby byla evidence vedena anonymně. "Myslíme si, že sběr zdravotnických dat není nutný s rodnými čísly, a jestliže je identifikace pacienta nutná, pak není problém vyžádat si jeho souhlas," uvedl Ouzký.

V Česku je registr onkologických pacientů, hospitalizovaných, rodiček, novorozenců, vrozených vad, potratů, cévní chirurgie, kardiochirurgie a kardiovaskulárních intervencí, kloubních náhrad, nemocí z povolání, lékařů, lékárníků, zubařů a také lidí, kteří se léčí z drogové závislosti za pomoci náhražkových látek. Analýza dat slouží k vývoji léčebných metod a přípravě preventivních programů.

Registry dříve fungovaly na základě nižších právních předpisů, od ledna to ale není možné. Zákonodárci se několik měsíců přeli o to, jak vyvážit veřejný zájem na sběru těchto citlivých údajů a zároveň omezit jejich zneužití. Po dlouhých sporech novelu poprvé schválili loni v prosinci, ale Senát ji vrátil. V únoru pak dolní komora přijala normu znovu s pozměňovacími návrhy senátorů, které některé osobní údaje z registrů vypustily. Pak novelu vrátil prezident.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme