Sněmovna přehlasovala Senát a opět přijala protikuřácký zákon

Příznivci a odpůrci kouření na veřejných prostranstvích dnes v Poslanecké sněmovně svedli boj o takzvaný protikuřácký zákon. Koncem července ho zamítl Senát, ale poslanci jeho veto přehlasovali. Pro zákon dnes zvedlo ruku 102 ze 183 přítomných poslanců, k přehlasování bylo nutných alespoň 101 hlas. Senát dospěl v červenci k závěru, že v zákonu je řada legislativních chyb, které nelze v horní komoře odstranit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cigareta

cigareta | Foto: Přemek Vacek

Poslanci znovu přijali tzv. protikuřácký zákon, který v červenci odmítl Senát. Sněmovna normu po mnoha sporech přijala v podobě, která podle kritiků boj s kouřením neposiluje, ale naopak spíše zmírňuje. Například umožňuje, aby se v restauracích kouřilo i v době podávání jídel.

Zakazuje ale kouření ve školách, v kinech, sportovních halách, na nástupištích a dalších veřejně přístupných místech. Pro zákon byl i šéf klubu KSČM Pavel Kováčik: "Já říkám vždy v těchto případech, že alespoň dík za nějaké kroky."

Názory na tzv. protikuřácký zákon se liší také uvnitř nejsilnější opoziční strany ODS. Jejich místopředsedkyně sněmovního zdravotního výboru Lucie Talmanová doufala, že většina občanských demokratů podpoří senátní věto a zákon bude definitivně zamítnut, to se ale nestalo. "Jedná se spíše o jakousi proklamaci, že se Poslanecká sněmovna, respektive vláda, chce problematikou negativního dopadu tabáku a konzumace alkoholu na stav populace zabývat. Ale navržená opatření nepovedou ke snížení spotřeby - zákon je bezzubý a nemá reálný dopad," domnívá se Talmanová.

"Tento zákon situaci nezlepšuje," řekl místopředseda zdravotního výboru dolní komory Josef Janeček. "Dneska je zakázáno kouření v restauracích v době podávání hlavních jídel - tato norma to povoluje! Dneska je zakázáno podávání alkoholických nápojů při sportovních podnicích - tato norma to povoluje! Tedy spíše dochází ke zhoršení," poznamenal nesmlouvavý bojovník proti kouření.

Normu přivítala ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Podle ní by opakované odmítnutí znamenalo mezinárodní ostudu. Jde sice dle ní o kompromis, ale zákon lze zlepšovat novelami.

Podle Evy Králíkové z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy zákon přispěje k záchraně mnoho životů: "Samozřejmě, že umřeme všichni, to je jediná jistota, kterou máme, ale polovina kuřáků umře dřív, a to v průměru o 15 let. Kouření celkově se podílí na počtu úmrtí v této zemi zhruba pětinou."

Pokud prezident republiky nový zákon podepíše, nabude zákon účinnosti v několika fázích počínaje 1. lednem 2006, další části nabudou účinnosti v červenci příštího roku a jedna až v lednu 2007.

Marek Janáč, Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme