Sněmovna přehlasovala veto a schválila antidiskriminační zákon

Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a schválila antidiskriminační zákon. Pro bylo 118 poslanců, proti jich bylo 16. Bez této normy by Česku hrozily vysoké sankce. Norma má postihnout znevýhodnění kvůli věku, pohlaví nebo etnické příslušnosti. Česká republika byla v Evropské unii jediným státem, který takovou normu neměl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Pro normu hlasovala sociální demokracie. její předseda Jiří Paroubek připustil, že původně se zákonem nesouhlasil, nicméně nakonec se rozhodl změnit názor: "Po diskusi, kterou jsme udělali s představiteli neziskových organizací, docházíme k názoru, že je lepší mít špatný zákon antidiskriminační, něž-li žádný."

Poslanci o zákonné úpravě znovu hlasovali poté co ji loni odmítl podepsat prezident republiky Václav Klaus. České republice totiž kvůli tomu hrozila vysoká pokuta. K přijetí antidiskriminačního zákona se Česko zavázalo při vstupu do Evropské unie a jeho absence je tedy porušením závazků vůči Unii.

Jak vysoká by mohla případná sankce být, řekla Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová: "Výše minimální částky je pro Českou republiku je stanovena na částku jeden milion pět set osmdesát pět tisíc eur a kromě toho mohou být ukládány další částky v řádech milionů, každý den!"

Podle některých odborníků Česko antidiskriminační zákon nepotřebovalo, protože jeho obsah řeší jiného normy. Na téma antidiskriminace jsme hovořili také ve středečním Ranním interview Radiožurnálu s Alexandrou Jachanovou Doleželovou z Gender Studies, která má opačný názor.

K tématu si můžete také přečíst:
Poslanci odhlasovali antidiskriminační zákon
Zákonodárci poslali antidiskriminační zákon k zavěrečnému schvalování
Džamila Stehlíková pro antidiskriminační zákon
Vláda opět o rovných příležitostech
Vláda schválila antidiskriminační zákon
Ministři zatím antidiskriminační zákon neschválili

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme